zdroj Pixabay

ŽLUTO ORANŽOVÝ MĚSÍČEK

In Bylinky, Poradna by walsla

Oblíbený oranžovo žlutý měsíček se pěstuje jako letnička už po staletí. Byl jednou z nejčastěji používaných bylinek našich babiček. Je to sice letnička, ale na záhonu nám poroste několik sezón, protože se sám velmi rychle a dobře rozsemení. Používá se na výzdobu záhonů, ale i na řez do vázy a samozřejmě na sušení. Pokud rostliny po odkvětu seřízneme asi 15 cm nad zemí, nezdolný měsíček znovu obrazí a vykvete.

Rozzářený měsíček

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) pochází snad z Orientu či Středomoří. Pěstuje se pro krásné svítivé květy, které rozzáří nejen záhon, ale i celou zahrádku, hlavně jsou však všeobecně známé léčivé účinky této rostliny. Je to asi 50 cm vysoká bylina s bohatě větvenou lodyhou a podlouhlými ochlupenými střídavě rostoucími listy. Květy svítí žlutou nebo oranžovou barvou od jara až do pozdního podzimu, na noc se zavírají. Nevelká (asi půl cm velká) semena měsíčku mají srpovitý tvar, jsou ukryta ve světle hnědých nažkách.

Nenáročný měsíček roste všude

Měsíček je prostě nenáročný: na polohu, na půdu, na čas výsevu…pěstovat jej můžeme doporučit i dětem.
Rostlinám se daří téměř v každé půdě (jen nesmí být příliš přemokřená). Vyhovuje jim propustná hlinitopísčitá, dobře zásobené živinami. Líbí se jim na plném sluníčku, ale rostou dobře i v polostínu.
Měsíček se velmi jednoduše rozmnožuje semeny. Vyséváme na jaře i v létě, anebo na podzim. První květy se objeví už asi 10 týdnů po výsevu.

Oblíbená léčivá bylinka

Měsíček je bylinka silná a účinná, a zároveň i bezpečná. Používat jej mohou mladí i ti dříve narození zcela bez obav.
Sběr květu pro léčivé účely se doporučuje za slunečného dne kolem poledne, kdy se úbory otevírají. V této době má měsíček největší sílu. Listy pak sbíráme nejlépe u rostlin mladých. Sušíme vždy ve stínu na dobře větraném místě, a to buď celé květy nebo jen otrhané jednotlivé okvětní lístečky. Usušenou bylinku uschováme v dobře uzavíratelné nádobě.

Na co měsíček použijeme

Měsíček obsahuje silici, karotenoidy, saponiny, flavonoidy, glykosidy, kyselinu salicylovou, vitamín C, sliz, calendin…  Je to vynikající všestranná bylinka, z níž si vyrobíme olej nebo mast, anebo si uvaříme léčivý čaj.

Měsíček nám docela určitě pomůže na nejrůznější kožní problémy, ať už jsou to jizvy, otoky, proleženiny, omrzliny, akné, záněty, vředy, křečové žíly, plísně na nohou, nebo i trhlinky na bradavkách při kojení. Podporuje lymfatický systém, čistí organismus, zlepšuje činnost srdce, jater, žlučníku i močových cest. Zklidňuje nervovou soustavu i menstruační potíže, snižuje krevní tlak.
Čerstvou šťávou můžeme potírat pigmentové skvrny, nebo i místa s rakovinou kůže.