zdroj Pixabay

KVĚTEN – NA CO V ZAHRÁDCE NEZAPOMENOUT

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

A květen, kdy všechno kvete, znamená pro zahrádkáře pracovat, zalévat, vysazovat, vysévat, odplevelovat… Jinými slovy: Kolotoč zahradních prací se rozjel – rychle nastupovat!

Jaké úkoly nás tedy v zahradě čekají, na co nezapomenout?

Tak například okrasné a popínavé keře, cibuloviny – větší i drobnější. Ale také hlíznaté rostliny a samozřejmě letničky, kterým vybíráme vhodné nádoby a později i umístění. Připravíme si i záhon s bylinkami a kořením – bude se nám hodit.

Okrasné dřeviny

Odkvetlé okrasné keře
Po odkvětu zlatice, či okrasné meruzalky nezapomeneme na jejich řez, abychom se i příští rok mohli radovat s krásně rozkvetlých dřevin.
Výsadba stálezelených listnáče
Květen je si nejvhodnějším měsícem na výsadbu stálezelených listnáčů. Dbáme na neporušený kořenový bal, abychom jim zajistili správný růst. Ze stálezelených dřevin můžeme také vytvořit i živý plot.
Popínavé dřeviny
Pustit se můžeme i do vysazování dřeviny popínavých. Vytvoří nám krásnou přírodní fasádu domu – vybereme vhodné popínavé rostliny. Krásu zahrádce dodají také různé barvy popínavých plaménků – vysazujeme je s dobře vyvinutým kořenovým balem.
Voňavé šeříky
Jakmile šeříky odkvetou, odstraníme všechny odkvetlé květy, které by jinak zbytečně rostlinu vysilovaly.
Čilimník – motýlí květ
Také pro tuto okrasnou dřevinu je květen ideálním obdobím na výsadbu. Nezapomeneme, že čilimníku se bude nejlépe dařit na teplém slunném místě.

Květiny patří k našemu životu

Jiřiny
Kdo by neměl rád vděčné jiřiny. Výsadba hlíz je vhodná od dubna do poloviny měsíce května.
Cibuloviny
Cibuloviny větší i menší, ať už jsou to tulipány, narcisy, hyacinty nebo drobné sněženky, bledule, talovíny… Po odkvětu zbytky květů větším cibulovinám opatrně odstraníme – odštípneme květní stonek asi 3 až 5 dm pod květenstvím, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semene. Listy na rostlině ponecháme až úplného zatáhnutí. Ani tulipány ještě ze země nevybíráme, naopak cibulovinám ještě přilepšíme a přihnojíme je.
U cibulovin drobnějších, jako jsou například sněženky, bledule, ladoňky… necháme semena dozrát. Tak umožníme rostlinám vysemenění a rozmnožení.
Letničky
V polovině měsíce už máme za sebou dny zmrzlých mužů a neměly by nám tedy hrozit mrazíky. Proto vysadíme na zahradní záhony letničky, které jsme si sami předpěstovali nebo nakoupili v prodejnách.
Osazujeme truhlíky, květinové mísy a závěsné květináče
V květnu také osazujeme květinové mísy a truhlíky zdobíme jimi okna, nebo je pak umísťujeme na balkony, terasy, ale i na vhodná chráněná místa v zahradě.

Květen je čas pro bylinky a koření i pokojové rostliny

Bylinky a koření
Květen je vhodný na zakládání záhonů bylinek. Během celého měsíce můžeme vysazovat oblíbené bylinky – samozřejmě pozor si dáme na neporušení kořenového balu. Jejich kořínky jsou mnohdy velmi jemné.
Pokojové rostliny
Také pokojové rostliny se těší na léto. V polovině května je můžeme vynést ven na chráněné místo do zahrady, na otevřené balkony nebo terasy. Nikdy je však neumístíme na přímé slunce, jehož paprsky by jim popálily listy. Najdeme místo spíše v polostínu chráněné před větrem a nepohodou počasí.