zdroj Pixabay

BABIČKY ČESNEK MILOVALY A HOJNĚ PĚSTOVALY

In Bylinky, Poradna, Zelenina by walsla

Také se Vám v poslední době v e-mailové schránce objevila zpráva o vynikajících účincích naklíčeného česneku? Také jej máte nechat naklíčit, abyste doma byli všichni zdraví – stejně jako to dělala Vaše babička a její babička? Jak to tedy je ve skutečnosti?

Česnek je skutečně přírodní zázrak

Česnek setý (Allium sativum) je skutečně jeden z největších zázraků přírodní medicíny. Kromě známých antibakteriálních, antivirových i protiplísňových účinků dnes už moderní medicína ví, že jej máme používat jako imunitní stimulant či jako prevenci nejrůznějších onemocnění.

Česnek obsahuje mnoho účinných látek

Česnek je bohatý na nejrůznější vitamíny (například A, B, C, E), obsahuje silice, flavonouidy, saponiny, lektiny, dále také selen, vápník, jód… a mnoho dalších. Využívá se jako účinné antiseptikum a antibiotikum. Česnek prokazatelně ničí bakterie, zvyšuje naši imunitu a obranyschopnost, působí dezinfekčně, vypuzuje z těla parazity. Pomáhá snižovat krevní tlak, pročišťuje cévní systém, zabraňuje kornatění tepen a celkově zlepšuje srdeční činnost.

Kde uskladnit česnek

Česnek uchováváme v chladu, třeba i v ledničce. Syrový je totiž mnohem účinnější než konzervovaný nejrůznějšími způsoby. (Můžeme jej sušit, a dokonce i mrazit, vyrábět z něj pastu se solí nebo s olejem.)

Když česnek klíčí

Pokud je česnek v teple, začne většinou klíčit. Právě klíček uvnitř stroužků může u citlivějšího člověka způsobovat problémy se stravitelností (u někoho se objeví nadýmání, říhání, i nepříjemný pocit „těžko od žaludku“).
Česnek klíčí – nevyhazujme ho. Vůbec to neznamená, že jsou tyto stroužky odsouzeny k vyhození – naopak. V česnekových klíčcích se nacházejí důležité živiny, antioxidanty a během procesu klíčení vznikají další nové enzymy, které dokáží silně působit na mnohé těžké nemoci. Zkusíme-li ochutnat česnekový klíček, zjistíme, že má velmi ostrou chuť – mnohdy i silnější než samotný česnek.

Naklíčený česnek také můžeme zapíchnout do květináče či jiné nádoby, za krátký čas budeme mít skvělou nať, kterou použijeme nejlépe do pomazánek, na namazaný chléb, do salátů apod.

Česneková tinktura

Česnekovou tinkturu si připravíme buď z čistých stroužků nebo ze stroužků s klíčky nebo jen z česnekových klíčků. S jejími účinky budeme určitě spokojeni – kromě jiných například spolehlivě vyčistí cévy a zajistí správnou činnost srdce. (Stejné účinky zaručuje i konzumace čerstvých česnekových klíčků.)

Mozková příhoda i vrásky
Naklíčený česnek se doporučuje hlavně jako prevence cévní mozkové příhody a proti tvorbě trombózy.  Účinně zastavuje průjem, pomáhá při břišních virózách. Zabraňuje vzniku maligních buněk a čistí tělo od karcinogenů. Antioxidanty v česnekovém klíčku jsou schopny pozastavit předčasné stárnutí buněk a brání tak brzkému vzniku vrásek.