zdroj Pixabay

STÁLEZELENÁ BERGÉNIE VON BERGEN

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Bergénie vytváří na zahrádce zvláštní krajinný prvek. Na jaře se stáváme svědky malého zázraku, kdy se pomalu ztrácí poslední zbytky sněhu a objevují se velké kožovité listy… Pěstuje se jako okrasná rostlina – její brilantní listy a okouzlující květenství vypadají velmi působivě. Je to skromná trvalka, její pěstování není náročné – naopak bergénie roste sama i bez naší trvalé péče.

Bergénie na zahrádce

Bergenie (Bergenia) nosí své jméno na počest německého botanika Karla Augusta von Bergen. Je to vytrvalá rostlina s velkými tuhými zelenými listy, která patří k lomikamenovitým. Pochází z asijských horských oblastí a některé druhy byly postupně dováženy do Evropy, kde se brzy staly oblíbenými rostlinami našich okrasných zahrad.
Velké široké listy na krátkých řapících jsou stálezelené, ale jejich barva se během zimního období mění na načervenalou až bronzovou. Vytvářejí robustní růžice, z nichž pak vyrůstají květné lodyhy – jsou vysoké asi 30 až 50 cm. Latovitá květenství se začínají objevovat na jaře a kvetou po celé léto až do začátku podzimu. Příroda namalovala květy bergénie barvou bílou, růžovou, fialovou, lila…

Jak pěstovat bergenie

Bergenii můžeme začít pěstovat ze sazenic (zakoupíme si je v zahradnických obchodech, nebo požádáme sousedy, u nichž se třeba bergénii dobře daří), anebo je zkusíme pěstovat ze semen. Bergenie pěstované ze semen se rozvíjí poměrně pomalu, kvést začnou až asi ve třetím a čtvrtém roce. Výsev se provádí koncem podzimu v listopadu, případně i později. Nové silné sazenice pak vysadíme na zvolené místo až v červnu. Pokud jsou rostlinky ještě slabé, necháme je ještě trochu dorůst a na záhon je dáme v srpnu.

  • Musíme najít místo, které bude bergéniím vyhovovat – může to být slunce nebo i polostín. V každém případě bychom měli chránit kořeny před přehřátím. Bergénie roste na jednom místě více než deset let.
  • Vysazujeme ji do běžné zahradní zeminy, propustné, mírně vlhké. Půda však nesmí být trvale přemokřená, pak by se mohla objevit hniloba kořenů. Při výsadbě raději vytvoříme na dně dobrou drenážní vrstvu – (písek, kamínky…).
  • V horkých letních dnech, kdy sucha trvají dlouho, potřebuje bergénie pravidelnou a dostatečnou zálivku.
  • Na jaře příliš dlouhé výhonky zkrátíme, rostlinu zbavíme starých zaschlých či poničených listů a dodáme plné minerální hnojivo. V době před kvetením a po něm je dobré dodat rostlině komplexní minerální hnojivo.
  • Bergénie se rozmnožují buď semeny nebo dělením starších rozrostlých trsů.

Abychom zabránili přílišnému rozrůstání a zajistili místo pro jiné sousední rostliny, měli bychom každých 5 let rozdělit oddenky. Nejlepším časem pro tuto činnost je začátek září. Bergénii rozsadíme, nabídneme sazenice přátelům či sousedům. Bergénie je velmi odolná vůči chorobám i škůdcům. Jestliže ji však pěstujeme na vlhčím pozemku, musíme dávat pozor, na hnilobu kořenů.

Příprava bergénie na zimu

Asi v polovině září můžeme začít sbírat semena. Stálezelená bergénie reaguje na první mrazy změnou barvy listů. Na jejich povrchu vznikají zajímavé kresby, bizarní vzory, skvrny… Důležité pro nás pěstitele je: před zimou listy neodřezáváme (to si necháváme až na jarní období). Rostlina je mrazuvzdorná, vydrží až do mínus 34 stupňů Celsia. Máme-li mladé rostlinky, pak je můžeme před mrazy chránit přikrývkou (chvojím).

Sousedství s bergeniemi sluší

Necháme-li bergénii nerušeně růst, časem vytváří pěkné porosty a zdobí záhony po celý rok. Vypadá velmi působivě na pozadí kamenů a vody.Nejlepšími sousedy pro ni jsou například denivky, hosty, čechravy, kapradí, řebříčky, irisy, plamenky…

Léčivé vlastnosti

Oddenky bergénie obsahují látky, které se používají v moderní medicíně. Léky z nich vyrobené mají například protizánětlivé, hemostatické a baktericidní účinky. Dobře působí na cévy, pomáhají při zvýšeném krevním tlaku, při bolestech v krku i při gynekologických onemocněních či při střevních potížích.