zdroj Pixabay

SUNSATION JE DRUH MAGNOLIE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Magnolie nese hrdě své jméno po Pierru Magnolovi, lékaři a botanikovi z francouzského Montpellier, který žil v 17. století.

Magnolie Sunsation kvete později než ostatní

Magnolie Sunsation je jednou z cca 210 druhů šácholanovitých rostlin. Kvete pozdě na jaře, kdy jsou již (na rozdíl od jiných magnolií) její zelené listy narašené. Od dubna se z tmavě zelených poupat začnou vyvíjet obrovské (mají až 17 cm) žluté květy se stínováním od středu v barvě růžově červené.
Magnolie Sunsation je kompaktní velmi půvabná a krásná. Potřebuje dostatek prostoru, protože v dospělosti dorůstá do výšky od tří až do čtyř metrů. Strom však není košatý, vytváří dekorativní sloupovitý tvar. Nemusíte se však bát, kvést už začínají mladé rostlinky.

Co tato kráska potřebuje

Rostlinu si zakoupíme v některém ze zahradnictví v našem okolí nebo přímo na internetu. Nabízejí je například e-shopy: https://www.sieberz.cz/ nebo https://www.zahradnictvi-aronie.cz/ anebo https://www.shop-zahradnictvi.cz/.
Na zahradě si vybereme vhodné stanoviště, kde se bude našemu novému přírůstku dobře dařit. Optimální je místo v mírném polostínu nebo na slunci, které bude chráněné před větrem a ostrými slunečními paprsky. Mladé rostlinky totiž bývají citlivé na popálení listů právě prvním jarním sluncem. Magnolii Sunsation nevyhovuje ani bezprostřední blízkost zděného plotu či chodníku, z nichž sálá naakumulované teplo.

Půda je důležitá

Magnolie vyžaduje vlhký vzduch a vlhkou humózní půdu, která by měla mít neutrální, respektive mírně kyselou reakci. Kdyby měla vyšší obsah vápníku, projevovalo by se to nápadným žloutnutím listů (odborně se tomu říká chloróza). Do půdy můžeme přidat rašelinu nebo kompost.
Podmínkou dobrého zdravotního stavu a také růstu je půda propustná. Magnolie má mělké dužnaté kořeny, a pokud by byly delší dobu v zamokřeném prostředí, snadno by mohly uhnívat. U výsadby si musíme dávat pozor, abychom ji nezasadili příliš hluboko.

Na magnólii lze použít hnojivo určené pro rododendrony a azalky. Rašelinu doplňujeme i během roku.
Přestože magnolie odolává vcelku dobře chladu (je mrazuvzdorná do mínus 29 stupňů), přece jen uděláme lépe, pokud jí před zimu trochu ochráníme. Postačí i zakrýt její kořenovou část mulčem.

Pokud možno – nestříhat

Magnolie potřebuje prostor – s tím musíme počítat už při výsadbě. Nemá totiž ráda stříhání.  V nutném případě  můžeme provést jen mírný prostřih koruny. Nejvhodnější je doba po odkvětu. Mírně zkrácení je možné provést ještě v březnu, ale nikdy nezkracujeme větve s květním pupeny. Odstraníme naopak jen ty šikmé a v koruně se křížící větve.