zdroj Pixabay

KVĚTEN PLNÝ ČINNOSTÍ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zahradníkova práce v květnu snad nikdy nekončí. Připravuje své království, aby bylo v létě krásné, aby rozkvetlé letničky zdobily záhony i nádoby. Vyzkoušíme také vyvýšený záhon, který má mnoho výhod. A sledujeme plané výhonky agresivně rostoucích keřů.

Vysazujeme letničky do nádob

V květnu osadíme vegetační nádoby kvetoucími letničkami. Pokud je budeme kupovat, dáme si záležet na výběru sazeniček, musí být zdravé s neporušenými kořínky a mírně nakvetlé. Do připravených nádob si můžete vysadit jeden druh, ale můžeme volit i různé kombinace letniček. Samozřejmě se shodnými pěstitelskými požadavky.
Na výsadbu třeba používat výlučně substrát na kvetoucí balkónové rostliny.

Jaké letničky volit na slunná místa

Na slunných místech nám dobře poroste například: muškát (Pelargonium), petúnie (Petunia), vitálka (Sanvitalia), dvojzubec (Bidens), paprskovka (Osteospermum), nestařec (Agerát), aksamitníkafrikán (Tagetes)…

Volíme letničky do polostínu

Můžeme-li nabídnout letničkám polostín, pak uděláme dobře, když si zvolíme: fuchsii (Fuchsia), bakopu (Bacopa), netýkavku (Impatiens), begónii (Begonia), okrasný tabák (Nicotiniana affinis). Skladbu květin výborně doplní druhy okrasné listem, například molice, též česky nazývaná moud (Plectranthus).

Praktický vyvýšený záhon

Aktuálním trendem posledních let je zakomponovat do okrasné zahrady alespoň jedno místo, kde se vysadí užitkové rostliny. Ideálním řešením je právě vyvýšený záhon. Použijeme-li vhodný stavební materiál, je pak záhon nejen estetický, ale navíc s sebou přináší i další výhody. Vyvýšené záhony můžeme postavit na venkovských, ale i na městských zahradách.

Co patří k výhodám vyvýšeného záhonu

  • Umožňuje vytvořit kvalitní substrát, a tím tedy připraví pro rostliny takové podmínky, jaké vyžadují.
  • Pokud vyvýšený záhon správně založíme, poskytneme tak rostlinám dostatek živin, čímž ušetříme finance, které bychom dali za nakupování hnojiv.
  • Tyto záhony tvoří přirozenou bariéru pro nejrůznější škůdce (především pro plzáky, slimáky, šneky).
  • Starat se o vyvýšený záhon je mnohem jednodušší, protože se nemusíme ohýbat, pracujeme většinou ve stoje.
  • Z vyvýšeného záhonu získáme daleko větší úrodu.

Agresivní škumpa, šeřík a další keře

Během května už začínáme s pravidelným odstraňováním planých výhonů a kořenových odnoží u některých bujně rostoucích okrasných keřů. Plané kořenové výhonky se u těchto keřů jako je škumpa (Rhus) či šeřík obecný (Syringa vulgaris) objevují po celé vegetační období, odstraňujeme je co možná nejhlouběji, stejně jako překážející dravé vedlejší výhonky dřínu také s názvem dřínovec či svída (Cornus).

Protože škumpa patří mezi nádherné dekorace zahrady, chceme-li si ji pořídit, rozmyslíme si který druh si vysadíme. Značně agresivní je škumpa orobincová, dříve se jí říkalo ocetná (Rhus typhina). Ta se může totiž nečekaně rozrůst i tam, kde se nám to příliš nehodí – na rozdíl od jiného druhu škumpy vlasaté (Cotinus coggygria) – ta totiž pozemek nezapleveluje.