zdroj Pixabay

NA CO SI MÁ DÁT ZAHRÁDKÁŘ POZOR

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Chyby na zahrádce… je pravda, že se nikdo z nás zahradníkem nenarodil, ne každý studoval tento obor. Ale systém pokus – omyl by mohlo být fatálním řešením pro naši zahrádku. Říká se, že dělat chyby je lepší než nedělat nic. Jedno české přísloví tvrdí, že „Kdo nic neděla, ten nic nezkazí.“ Ale smyslem života přece je neustále se učit – učit se ze svých chyb a růst. 

Práci se naučíš jen prací

Peršané zase věří tomu, že práci se naučíš jen prací. I když některé chyby v zahradě mohou přinést pořádný chaos. Na co si tedy máme dát na zahradě pozor.

Krásné přitažlivé rostliny

Hobby markety, zahradnictví, obchodní centra nabízejí krásné zajímavé kvetoucí rostliny, a někdy je dokonce můžeme koupit i v akci, tedy za přijatelnou cenu. Ale krásný vzhled a  nižší cena neznamená, že jsme se správně rozhodli. Každá rostlina má své požadavky a my bychom měli vědět, že jsme schopni je zajistit. Je třeba myslet na velikost rostliny v dospělosti – bude mít u nás dost místa? Není rostlina nebezpečná pro alergiky nebo pro děti? Abychom se takovému problému vyhnuli, měli bychom mít připravený seznam vhodných rostlin (podle odborné literatury, případně podle rady odborníka).

Květinové záhony mají svá pravidla

I výsadba květinových záhonů (trvalkových či letničkových) má svá pravidla, kterými bychom se měli řídit. Pokud se nedodržují, může pak záhon působit chaoticky. Především si uvědomíme výšku a uspořádání rostlin (do popředí nižší, v pozadí vyšší). Údaje o výšce a šířce rostliny bývá většinou uvedeny na jmenovce. A ještě jedna dobrá zásada: vysazujeme k sobě alespoň tři kusy z jednoho druhu, aby pak trs působil bohatěji.

Dřeviny v zahradě

Pokud se rozhodujeme, jaké dřeviny si na zahradě vysadíme, opět si před koupí vyhledáme odbornou literaturu, najdeme si rady na internetu, nebo požádáme zkušeného zahradníka. Docela určitě by nás měla zajímat výška a šířka dřeviny v dospělosti, aby nám snad jednou „nepřerostly přes hlavu“. Také by mohly časem odčerpávat vodu a živiny okolním rostlinám. Do menších zahrádek si raději vybereme miniaturní či kompaktnější druhy.

O trávník musíme pravidelně pečovat

Mnoho lidí si myslí, že okrasnou část zahrady vyřeší pěkným trávníkem, vysadí několik hezkých keřů, možná vybudují i malou skalku. A domnívají se, že už budou mít po celou sezónu klid. Ale kdepak. I o trávník je třeba se starat po celé vegetační období – chceme-li, aby vypadal pěkně a byl ozdobou zahrady. Vyžaduje intenzivní péči a musíme mu věnovat dost času. Ať už se to týká pravidelného sekání, zavlažování, ale také přihnojování, ošetřování proti plevelům, nebo třeba provzdušňování…

Skalka je ozdobou zahrádky

První chybu, kterou při zakládání skalky můžeme udělat je: skalka na rovině. Působí pak nepřirozeně, skalka je přece součástí podhorské oblasti či svažitého terénu. Využijeme tedy přirozené nerovnosti zahrady. Další chybou je skladba více druhů kamene, z nichž někteří zahrádkáři svou skalku sestaví. Naopak použít musíme jen jeden druh větších či menších kusů. A místa mezi jednotlivými vysázenými rostlinami je vhodné vysypat drobnou kamennou drtí. Také skladba rostlin na skalce je důležitá. Její součástí by měly být především skalničky (rozchodníky, netřesky, lomikameny…), také můžeme vysadit zakrslé dřeviny, některé cibuloviny…  Do skalky nedáváme letničky, stejně tak se sem nehodí vysoké dřeviny či robustní trvalky.