zdroj Pixabay

KAKOST JE NENÁROČNÁ A VDĚČNÁ TRVALKA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Kakosty se u nás pěstují už po staletí díky líbivým květům a listům a také pro pokryvný účinek rostliny. A v poslední době přicházejí opět do módy. Je to rostlina vhodná jak na zahrádky, tak i na terasy či balkony. Kvete po celé léto a je opravdu nenáročná, nevyžaduje žádnou mimořádnou péči.

Nenápadná kakost připomíná jestřába

Kakost (Geranium) se v nejrůznějších druzích (čeleď kakostovitých obsahuje přes čtyři sta druhů) vyskytuje po celém světě, hlavně v mírném pásmu.
Latinský název se odvozuje od podoby plodu, který by nám mohl připomínat hlavu a zobák jestřába (čapí nos). Kakost je vysoký od 10 do 70 cm, zelené, někdy i šedé, bronzové či načervenalé listy vyrůstají v listové růžici. U většina druhů listy na podzim opadají, u jiných – stálezelených – vydrží i přes zimní období. Jemné květy mohou mít barvu modrou, červenou, červenofialovou až fialovou či hnědofialovou, růžovou nebo bílou.
Pěstitelsky je zcela nenáročná, hodí se i na okraje záhonů, zdobí terasy…

Kakost „Rozanne“

V roce 2008 se dokonce tato vděčná rostlina stala trvalkou roku – byl to právě kakost „Rozanne“. Uznání získala díky dlouhé době kvetení a nenáročné péči.
Její fialkově modré květy s bílým středem zdobí zahrádku či terasu od května až do prvních mrazů. Navíc na podzim se listí „Rozanne“ zabarvuje dočervena. Vytváří hustý, rozložený keř, který dobře pokrývá půdu.

Vysazujeme ji s kořenovým balem během sezóny. Má ráda slunce, ale příliš rozpálené a suché místo jí moc nevyhovuje. Raději pro ni vybereme polostinné stanoviště. Vysadit ji můžeme i do nádoby, truhlíku, závěsného květináče apod.
Potřebuje výživnou, mírně vlhkou, ale propustnou půdu. Pokud ji budeme pěstovat v polostínu, snese i půdu sušší.
Rozmnožuje se jednoduše dělením starších rostlin. Množit je můžeme také ze semen,  vysévají se od února do března. Semenáčky pak vysadíme na podzim třeba i do skalky. Pokud se rozhodneme pro kořenové řízky, odebíráme je na podzim. Vybereme asi 10 centimetrový zdravý řízek, odřízneme ho nožem a vložíme do hloubky cca 2 až 3 cm, dobře přitiskneme a  opatrně zavlažujeme.
Péče během vegetace –nejlépe ostrými zahradnickými nůžkami odstraňujeme odumřelé či suché listy a výhonky. Na podzim kakosty sestřihneme těsně nad zemí, ale sestřihnout je můžeme ještě i v předjaří.
Rozanne je trvalka plně mrazuvzdorná.

Kakost má také léčebné účinky

Není to jen okrasná květina, která se stává radostí na naší zahrádce, používala se hojně i v lidovém léčitelství.
Například listy zastavovaly krvácení, byly také základní surovinou k výrobě vonných olejů. Silice obsažené v kakostu pomáhají při průjmech, silné menstruaci, zánětech a také při Crohnově chorobě.