zdroj Pixabay

JEDEME NA DOVOLENOU – CO S TRUHLÍKY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Červenec je symbolem léta, horkého počasí a dlouhých teplých nocí, hlučných bouřek z horka, teplého deště. Na zahrádce je stále hodně práce se zaléváním i hnojením, sběrem květin na sušení, sklizní dozrávajícího ovoce. A do toho přijde … dovolená!

Pečujeme o květiny v nádobách

Naše letničky, dvouletky i další rostliny v truhlíkách a okrasných nádobách na oknech i na terase pravidelně zaléváme a občas dodáváme důležité živiny, bez nichž bychom se přece jen takových květů nedočkali. Pokud panují horké a suché sluneční dny, je zálivka nutná každý den (nemáme-li rostliny v samozavlažovacích nádobách), přihnojujeme je zpravidla jednou týdně, aby naše truhlíkové krásky byly co nejsilnější, nejzdravější a také aby měly hodně vybarvených květů.
Zahradníci většinou doporučují ve vodě rozpustné osvědčené hnojivo Kristalon – http://www.kristalon.cz/
Odstraňujeme pravidelně odkvetlé květy, abychom podpořili další kvetení a rostliny se zbytečně nevysilovaly tvorbou semen. Pokud chceme rostliny rosit, měli bychom vědět, kterým z nich zvýšená vzdušná vlhkost vyhovuje.

Dovolená – ale co s těmi truhlíky

Práce až nad hlavu a do toho přijde dovolená! Zatímco jiní přemýšlejí, co zabalit, na co nezapomenout, zahradník má plnou hlavu starostí, co bude s jeho rostlinami. Hlavně, jak jim zajistí pravidelný přísun vody.

Máme dobré přátele
Jestliže máme dobré přátele, sousedy či příbuzné, kteří se budou po dobu naší nepřítomnosti o rostliny starat – máme vyhráno. Zjednodušíme jim trochu práci: Připravíme dostatek zálivkové vody například do velkých sudů. Konvičky postavíme do jejich blízkosti. Rostliny seskupíme na jedno místo, aby přítel nemusel pobíhat po všech koutech zahrady. Postavíme je nejlépe do polostínu, aby se zemina příliš nevysušovala.

Nikdo nemá volno – všichni jsou už v Mexiku…
Může se stát, že ve stejnou dobu odjíždějí na dovolenou i naši přátelé. Musíme si tedy nějak poradit sami. Pokud odjíždíme jen na 1 týden, dostatečná zálivka určitě vydrží. Před odjezdem všechny rostliny dostatečně zalijeme a dopřejeme jim sprchu, popř. je pouze orosíme.

Zkusme samozavlažování

Možná jsme již na jaře počítali s delší nepřítomností, a přece jen si pořídili truhlíky samozvalažovací. Ty mají dvojité dno s dostatečnou zásobárnou vody, která je k rostlinám přiváděna pomocí textilních knotů. Jejich používání má výhodu, že nedochází k přelévání, a tím ani k hnilobě kořenů. Voda postačí květinám až 3 týdny. V nabídce obchodů najdeme nejrůznější druhy samozavlažovačů, např.: https://tvojefarma.cz/

Poradíme si, i když jsme si takové truhlíky nepořídili
Ale poradit si můžeme i sami a máme několik osvědčených možností. Například:

1) Potřebujeme k tomu PET láhev. Odřízneme jí dno, do víčka navrtáme několik dírek a láhev uzavřeme. Láhev naplníme vodou a pak ji dnem vzhůru zapíchneme do země poblíž rostliny – ta si bude odebírat vodu podle potřeby. (Objem plastové lahve volíme podle velikosti rostliny.)

2) Připravíme si nádobu, kterou naplníme vodou. Postavíme ji asi na 10 cm od květináče. Do hlíny zastrčíme jeden konec provázku (přírodní materiál: lněný knot, tkanička do bot, bavlna…) a jeho druhý konec ponoříme do nádoby s vodou (měl by být ponořený alespoň 30 cm).