zdroj Pixabay

LÉTO BUDIŽ POCHVÁLENO

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným…“ říká majitel poněkud zpustlých říčních lázní ve známé nádherné humoristické novele českého spisovatele Vladislava Vančury. Zdařil se i film pana režiséra Jiřího Menzela. Zahradníci i zahrádkáři se radují z léta, ale pilně pokračují v udržování zahrady – jak také jinak. Příroda chce své…

Červenec – co je třeba na zahrádce udělat

 • Pokračujeme v zalévání, odplevelování a přihnojování.
 • Stále ještě vyséváme (hlavně se jedná o semena rychle rostoucích rostlin) například: řeřichu, ředkvičky, špenát, hlávkový salát…
 • Rostliny, které rostou do výšky, podepřeme vhodnou oporou (většinou ji potřebují rajčata, papriky, tyčkového fazole).
 • Za deštivého počasí ošetřujeme okurky proti plísni okurkové (můžeme aplikovat Previcur, Kuprikol, Dithane, Novozir), rajčata proti fytoftoře (např. Kuprikol, Kuprotix, Champion) a proti alternariové skvrnitosti (Rovlar Flo, použít lze i přípravky Bravo 500, Dithane DG…). Brambory ošetřujeme v případě potřeby proti plísni bramborové (přípravky Kuprikol, Dithane, Novozir, Folpan a jiné).
  Na různé vhodné použití fungicidů se můžeme se podívat například na tyto vebové stránky: www.agromanual.cz/ nebo: www.levnepostriky.cz
 • Skleníkové klima podporuje vývoj škůdců jako je třeba molice skleníková, roztoči atd. Molice je proti řadě fungicidů odolná. Můžeme použít biologickou ochranu – tedy přirozeného nepřítele a tím je například parazitická vosička (Encarsia formosa).
 • Máme-li jahody na záhoně už 3 roky, měli bychom si připravit nové sazenice. Můžeme si je pořídit z vlastní mateřské rostliny. Odebereme první 2 největší mladé dceřiny sazeničky, které už zakořeňují, a zasadíme je do mělkých bedniček, zalijeme, přikryjeme fólií a odložíme na tmavé místo. Na záhon je pak vysadíme až koncem července.
 • Pokud jsme už sklidili maliny, pak odplozené výhonky vystříháme těsně nad zemí. Kolem nich připravíme nastýlku. Slabší výhonky rostoucí mimo řadu vytrhneme, z nových výhonků jich ponecháme na 1 metr jen asi 10 až 12 těch nejsilnějších.
 • Na dráty konstrukce přivazujeme mladé výhonky ostružin. Výhonky, které vyrůstají z paždí listů, zaštípneme za druhým listem.
 • Ošetřujeme pozdní odrůdy broskví ale také jádroviny a švestky. Hlídáme možné napadení druhé generace obaleče (broskvového, jablečného, švestkového atd.), abychom mohli včas zasáhnout. Můžeme se věnovat také letnímu zušlechťování dřevin.
 • Pro potěšení už také začínáme řezat květiny na sušení (vybíráme jen ty zcela rozkvetlé). Sbíráme semínka květin… a radujeme se z léta.