Začátkem léta nás v zahradách, v městských či zámeckých parcích ohromí nádherná opojná vůně bílých květů. Rozhlédneme se a všimneme si keře pokrytého něžnými květy. U nás je tato zajímavá aromatická dřevina známá spíše pod názvem jasmín.
Pustoryl nebo jasmín
Co je vlastně pustoryl a co jasmín? A ještě k tomu jasním pravý nebo jasmín nepravý?
Jasmín (Jasminum)patří do čeledi olivovníkovitých. Pochází z Orientu, některé druhy jsou z Tibetu. Stejně jako jeho jméno z perského “jasämin”. Je to křehký stálezelený poměrně rychle rostoucí keř nebo liána. Hvězdicovité květy s ojedinělou sladkou vůní se rozevírají koncem noci – před svítáním, tehdy také nejvíc omamně voní. Byl vždy považován za symbol elegance, radosti a lásky. Na Filipínách se dokonce stal národní květinou. A ve staré Číně byly květy jasmínu využívány k výrobě parfémů i k léčebným účelům.
Pravému jasmínu se však v našich podmínkách příliš nedaří. Ale můžeme ho pěstovat jako pokojovou rostlinu v květináči. Potřebuje hodně slunečního světla, daří se mu na východních oknech. V létě mu musíme poskytnout častou zálivku, vzdušnou vlhkost (takže rosení) i přihnojování. V létě mu postačí běžná pokojová teplota, v zimě při teplotě od 16 do mínus 9 °Celsia. Při vyšších teplotách je nutné udržovat vysokou vlhkost vzduchu.
Pusoryl – nepravý jasmín
U nás jsou přece jen chladné zimy, aby se tu dařilo jasmínu pravému. Zato však můžeme na zahradě pěstovat bohatě kvetoucí a také velmi silně aromatický a krásný tzv. nepravý jasmín – pustoryl. Pustoryl (Philadelphus) je příbuzný hortenzií. Jsou to povětšinou opadavé keře s jednoduchými listy a bílými květy. Roste ve východní Asii, v Americe i v Evropě. Pro své nápadné a velmi silně vonné květy se hojně pěstuje také u nás jako okrasný keř. Je to vonná okrasná dřevina, velmi oblíbená, bylo vyšlechtěno značné množství jejích kultivarů.
Připravíme podmínky pro pustoryl
- Ideálním místem je polostín. Pustoryl potřebuje hodně světla, ale půda u kořenů by neměla vyschnout.
- Jasmín nepravý preferuje mírně kyselou půdu. pH 5 až 6, pokud je pH vyšší, odborníci doporučují snížit kyselost přidáním síry do půdy.
- Důležitá je také teplota – pokud je vyšší než 35 stupňů Celsia, nebo když klesne pod 15 stupňů Celsia, nevytváří se puky.
- Nutná je pravidelná zálivka a zvýšená vlhkost vzduchu. Půdu v blízkosti keře můžeme ochránit před ztrátou vlhkosti vrstvou mulče. Použijeme listí, kůru, piliny, dřevní štěpky, kompost…
- Odstraňujeme vadnoucí květiny a starší uschlé větve či dřevnaté stonky, tím podpoříme v růstu mladé výhonky. Nejnižší větvě zastřihujeme, protože by se mohly dotýkat země. Keř můžeme ořezávat i tvarovat.
- Nepravý jasmín – pustoryl mají v oblibě různí škůdci. Mohou to být mšice, bílé mušky podobající se komárům a jiné. Hned v začátku aplikujeme vhodné insekticidy určené k moření hmyzu. Postřik opakujeme nejméně 2 dny po sobě.
Z mnoha kultivarů připomínáme například: Pustoryl věncový, p. červenoskvrnný, mnohokvětý, panenský… viz internet: pustoryl
- PUSTORYL
- PUSTORYL-KEŘ
- VONNÝ KVĚT
- JASMÍN
- JASMÍN V NÁDOBĚ
- VONNÝ JASMÍN