zdroj Pixabay

ČAJ – NEBESKÁ ROSA A NÁPOJ BOHŮ

In Bylinky, Poradna by walsla

Čaj a voda jsou nejstaršími a také nejčastějšími nápoji, které lidé pijí po celém světě a připravují si jej již od nepaměti. Čajem se označuje jak odvar či zápar, tak nálev i výluh. Tyto nápoje se užívaly i k běžnému pití, ale hlavní význam nacházely v lidovém léčitelství. K jejich přípravě posloužily nejrůznější části léčivých bylinek, sušené ovoce či plody keřů, květ i listy či kůra stromů…

Čaj z čajovníku

Čajovník (Camellia) je stálezelená rostlina, která se pěstuje jako strom nebo keř po celém světě na plantážích v tropických a subtropických oblastech. Jejím domovem je východní a jižní Asie (Čína, Vietnam, Pákistán, Srí Lanka, Indie…). Její sušené a fermentované listy a poupata se používají k přípravě známého čaje. Podle legendy byl tento obdivuhodný nápoj objeven již ve třetím tisíciletí před naším letopočtem, kdy čínskému panovníkovi spadly do vařící vody čajové lístky – lahodný a posilující nápoj si brzy oblíbili nejen na císařském dvoře. V Evropě se objevil poprvé v 17. století, ovšem do běžných domácností se dostal mnohem později, a to až v 2. polovině 19. století.

Čajové skupiny

Podle způsobu zpracování se rozděluje čaj do několika základních skupin, například:

  • Bílý čaj „bai cha“ – mladé jemné dosud nerozvinuté lístky se nechávají jen jemně oxidovat. Keře čajovníku se dokonce většinou pěstují zastíněné, aby se v jejich listech omezilo množství chlorofylu.
  • Zelené čaje „lu cha“ – nenechává se ani zvadnout, ani fermentovat. Suší se buď na pánvích, nebo se napařuje. Lístky si uchovávají svěží zeleň.
  • Polozelené nebo i žlutozelené čaje „oolong“ – což je skupina čajů s tradičním způsobem zpracování (zavadnutí na prudkém slunci a následná oxidace ve srolované formě).
  • Žlutý čaj se vyrábí jako černý, ale fermentuje se jen krátkou dobu (proto má také žlutou barvu).
  • Černé čaje – zpracování lístků trvá více než týden, oxidace probíhá za vysoké vlhkosti. Fermentace trvá 3 až 6 hodin, listy se nakonec suší. Je to čaj, který je právě v „západní“ kultuře nejoblíbenější.

Čajoví someliéři a kurzy

Jak si připravit dokonalý nápoj, který povzbudí naše smysly, dodá klid naší duši? To je přímo rituál. Kdo má zájem jistě si najde nejrůznější kurzy, které pořádají odborníci – čajoví someliéři. Someliér nám připomene čajové tajemství i historii, seznámí nás s čajovou kulturou a obřadem a naučí nás připravovat dokonalý čaj.

Léčivé účinky čajových nápojů

Léčivé účinky pití čaje objevili Číňané už dávno. Využívá se při léčení střevních a žaludečních obtížích, snižuje únavu, povzbuzuje fyzickou odolnost, zvyšuje duševní činnost. Prokázána je také pomoc v boji proti rakovině, infarktu a mrtvici. Čaj snižuje riziko diabetu, pomáhá při nachlazení, urychluje spalování tuků, snižuje krevní tlak.

Čaj obsahuje kofein, známý také jako tein. Lístky čajovníku se přikládají na nemocnou pokožku, vyrábí se z nich i mast (ta mimo jiné odstraňuje bradavice).