zdroj Pixabay

ABY DÝNĚ DLOUHO VYDRŽELY

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Dýně patří k začátku podzimu, což je doba jejich dozrávání a také sklízení. Je to od poloviny září do poloviny října, v závislosti na odrůdě.. Na zahrádkách i políčkách vidíme krásné různě barevné i různě tvarované plody. Po sklizni bychom je měli uložit tak, aby nám vydržely co nejdéle. Abychom o žádný výpěstek nepřišly, aby byly po ruce, pokud je budeme potřebovat, a abychom se s nimi mohli co nejdéle těšit.

Sběr a uskladnění dýní

Právě teď koncem léta, začátkem podzimu dýně dozrávají a je třeba je sklidit. Jejich zralost poznáme podle toho, že začnou na rostlině vadnout listy a usychá i stopka plodu. Ta je při sklizni důležitá – plody totiž uchováváme i se stopkou, protože by nám mohli začít zahnívat, nebo do nich proniknout choroba. Stopka by měla být dlouhá asi 5 cm. Podle některých odborníků bychom měli dýně před uskladněním „nechat vyzrát“. Pokud je sucho a svítí slunce, necháme je několik dní vyhřát na zahradě, tím se prý prodlouží jejich trvanlivost. Jestliže je naopak vlhko a chladno, umístíme je v suché, dobře větratelné místnosti, kde při teplotě okolo 20 ° C postupně dozrají.

Skladování

Během skladování se nesmí dýně o sebe opírat ani se dotýkat. To znamená, že si musíme připravit dostatek místa, abychom je mohli naskládat vedle sebe. Ukládáme je jednotlivě v regálech, vzájemně oddělené slámou, kartonem, silnou vrstvou papíru. Někdo dýně ukládá do suchého měkkého hnízda nejlépe ze slámy. Dřevěné police či bedýnky se většinou nedoporučují. Jiným řešením je zavěsit dýně do vhodných sítěk.

Skladujeme je při teplotě kolem 15 °C. Optimální vzdušná vlhkost by měla být mezi 50 a 80 %. Správně uskladněné dýně nám vydrží 4 až 5 měsíců. Během zimních měsíců dýně občas zkontrolujeme – tak odhalíme ty, které mají drobná poranění, otlačená místa, nebo se začínají kazit (mají na sobě vlhké skvrny a měknou). Odstraníme je, a tak můžeme zabránit rozšíření případné choroby na zdravé dýně.

Sběr a skladování podle druhu

Měli bychom vědět, kdy je třeba sklízet jednotlivé druhy dýní, cukety či patisony. Například:

  • Dýni obrovskou – sklízíme koncem září ještě před podzimními dešti.
  • Dýně zimní – chutná nejlépe v nedozrálém stavu (jako cuketa a patizon), ale i v úplné zralosti.
  • Dýni na pečení – sklízíme až krásné vybarvenou v dobré zralosti. Dobře se z nich vybírají vyvinutá semena na louskání.
  • Dýně olejná / štýrská – se pěstuje hlavně na semena, ta dozrávají později. Sklízíme ji tedy od konce září do konce října.
  • Dýně špagetová – vytváří podlouhlé plody, které sklízíme postupně už od konce června až do října. Sbíráme plody dlouhé asi 20 až 25 cm.
  • Cukety – jsou nejchutnější mladé.

Jak skladovat ty okrasné dýně

Okrasné dýně si dobře prohlédneme přímo na záhoně. Sbíráme je, až když jsou pěkně tvrdé, pak je ještě necháme dozrát a vysušit na slunci. Jestliže už jsou pěkně suché a tvrdé, můžeme je nastříkat nebo natřít matným transparentním lakem,  prodloužíme tím jejich trvanlivost.

Jestliže jste letos dýně nesklidili, zkuste se podívat na: https://www.makro.cz/ nebo třeba https://itesco.cz/