zdroj Pixabay

PEČUJEME O NOVÉ JEHLIČNANY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Nejvhodnější dobou pro výsadbu jehličnanů i stálezelených listnáčů je buď jaro, nebo konec léta a začátek podzimu, aby stačily rostlinám narůst kořeny do prvních mrazíků. Pokud vysazujeme jehličnany z kontejneru, můžeme si dovolit i pozdější výsadbu (až do poloviny měsíce listopadu). Důležité je dopřávat jim po určitou dobu po vysazení vydatnou zálivku.

Co jehličnany potřebují

  • prostor – pěstovat jehličnany v malých a stísněných prostorech nemá smysl, tak se totiž nikdy neukážou ve své plné nádheře
  • světlo, slunce, polostín i stín (i když má každý druh jiné nároky, obecně platí, že jehličnany dobře hustě a rovnoměrně rostlou právě při dostatku světla)
  • substrát mírně kyselý, propustný a humózní (některým druhům vyhovuje spíš půda sušší (jalovce), některé ji nesnesou, a naopak existují i takové, které rostou nejlépe právě ve vlhké půdě (jedle) a jiné jehličnany lépe rostou v půdě s vyšším obsahem vápníku)
  • zálivka je důležitá hned po výsadbě a nesmíme s ní polevit ani během prvního roku (hlavně v období suchého horkého léta), aby jehličnan dobře zakořenil
  • živiny se starají o hustý a zdravý růst, jsou zodpovědně za pěkně vybarvené jehličí, pomáhají také zvyšovat odolnost proti chorobám a škůdcům (používáme také některé specifické přípravky, například hořkou sůl)

Další péče o jehličnany

Řez jehličnatých dřevin není nutný. Důležitá však je (stejně jako u ostatních rostlin) kontrola zdravotního stavu, abychom mohli v případě potřeby zasáhnout hned v počátku, když zjistíme nějakého škůdce či chorobu. Před příchodem zimy je nutné jehličnany dostatečně zalít a také během zimních, ale bezmrazých slunečných dnů. Pokud jsme na zahradu zvolili sloupcovitý typ jehličnanu, pak nám odborníci doporučují, abychom jej před zimou svázali pevným motouzem.

Poznámka o možném nebezpečí

Nepřátelé jehličnanů jsou naši čtyřnozí kamarádi. Pejskové si je rád značkují a spodní větvě tak bývají ohroženy jejich močí. Musíme se rozhodnout. Pokud chceme mít ukázkové exempláře jehličnatých dřevin, musíme našemu pejskovi volný pohyb po zahradě omezit. Nově zasažené jehličnany se totiž jen těžko znovu obnovují.