zdroj Pixabay

CYKAS ŽIJE VÍCE NEŽ TISÍC LET

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Krásný exotický vzhled a množství archaických znaků – snad proto jsou cykasy s nadsázkou považovány za živé fosilie. Jménem cykasy se označuje více než 300 druhů a skutečně patří mezi nejstarší živé organismy naší planety. Jedná se o prastarou skupinu rostlin – cykasy žijí velmi dlouho, je dokázáno, že ty nejstarší mají za sebou více než 1 100 let.

Cykasy

Rostliny rodu cykas z čeledi cykasovité se nacházejí na nejrůznějších místech naší planety – vyskytují se většinou v tropickém až subtropickém pásmu. Setkat se s nimi můžeme jak v Asii (Japonsko, Čína) tak v jižní Africe, v Americe či v Austrálii, jeden druh roste na Madagaskaru. Cykasy se na první pohled podobají palmám, jejich kmeny (někdy mohou být větvené jindy nevětvené) jsou nadzemní i podzemní s korunou, kterou tvoří velké jednoduché (výjimečně i zpeřené) listy.

Cykas můžeme pěstovat i doma

Tyto zajímavé rostliny, které připomínají svým vzrůstem palmy, můžeme pěstovat i doma. Pěstitele určitě bude lákat krásný vznešený vzhled i vzácnost, protože v domácnostech se zatím příliš nevyskytuje a cykas se pak stává přímo „sběratelským kouskem“.
Pěstování cykasů je poměrně jednoduché. U nás je nejvíce dostupný a také se nejčastěji pěstuje cykas japonský (Cykas revoluta) pocházející z jižního Japonska.

Co bude taková babička rostlin potřebovat

  • Pokud se rozhodneme pěstování cykasu také vyzkoušet, připravíme si vysoký, ale ne široký květináč.
  • Základem však docela určitě je dobrá prodyšná půda. Tu promícháme s hrubým křemičitým štěrkem, nebo perlitem, antukou nebo pemzou.
  • Při přípravě nesmíme zapomenout na dobrou drenáž. Použít na ni můžeme třeba keramzit, štěrk, polystyrénové kuličky…
  • Důležité je samozřejmě stanoviště, zálivka i hnojení.

Jdeme na to

Cykasy vysadíme do vysokého květináče tak, aby nebyl vidět ani kousek kmene. Při přesazování, které potřebuje rostlina přibližně jednou za pět let – zvolíme květináč, který je jen o málo větší než ten původní.
Abychom zajistili úspěšný růst, nesmíme zapomenout na dostatek světla, což znamená, že je můžeme vystavit přímo na sluneční místo. Když pěstujeme cykas za oknem, je vhodné otáčet rostlinu „za sluníčkem“, aby se rozvíjela rovnoměrně.
V době růstu potřebuje cykas nejen světlo, ale i teplo a dostatečné vlhko. Při zalévání musíme však být opatrní, jinak by cykas mohl své krásné listy ztratit. Je proto lepší postavit květináč do misky s kamínky a ty udržovat vlhké. Velmi vhodné je rosení – to rostlině v době vegetace dopřejeme dva až třikrát týdně V zimě zálivku omezíme.
Důležité je také hnojení – jednou měsíčně vždy od jara až do podzimu použijeme hnojivo pro jehličnany, které je pro cykas nejvhodnější.
Přes léto můžeme cykas umístit na balkon, na terasu či na zahradu.

A co když…

Jestliže začnou cykasu žloutnout nebo usychat listy – může to být způsobeno příliš suchým vzduchem nebo ostré sluneční paprsky.
Pokud jsou listy cykasu protáhlé až nehezké – většinou to způsobuje polostín, tedy málo světla. Protože se stav už nezlepší, je lepší je odstřihnout.