zdroj Pixabay

ZAZIMOVÁNÍ A DALŠÍ LISTOPADOVÉ PRÁCE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Listopadové počasí nám více méně dovolí ještě poslední úpravy v zahrádce. Jedna z nejdůležitějších činností je jistě zazimování rostlin, které by bez naší pomoci mrazy nepřežily.

Zazimujeme růže

Pokud pěstujeme na zahrádce růže, je nejvyšší čas je zazimovat.

  • Keříčkové růže bychom měli zastřihnout na výšku 40 cm, pak je do výšky asi 15 cm zahrneme zeminou tak, aby byla spodní očka před nadcházející zimou chráněna.
  • Růže vysokokmenné ohneme až k zemi a jejich korunku zasypeme minimálně deseti centimetrovou vrstvou půdy. Kmínek pak lze ochránit například chvojím. Nikdy na to nepoužijeme plastikovou fólii. Pokud máme vysokokmenné růže staré, které už nelze ohýbat, zabalíme je do chvojí, do slámy nebo pytloviny celé.
  • Pnoucí růže v tuto podzimní dobu už nestříháme.

Trvalkové záhony

Samozřejmě i ostatní rostliny potřebují, abychom se jim věnovali ještě před příchodem zimy a poskytli jim nějaký vhodný kryt před mrazy.

Na trvalkových záhonech sestřihneme rostliny do výšky 10 cm. Ještě mezi nimi nakypříme půdu, v případě potřeby (a samozřejmě pokud nám přeje počasí) odplevelíme a pohnojíme nižší vrstvou kompostu. Přikryjeme ještě chvojím, někde postačí i kryt z listí.

Postaráme se o skalku a cibuloviny

Odstraníme poškozené skalničky či jejich části. Skalku pak zakryjeme vrstvou chvojí a listí. Stejně tak je třeba se postarat o cibulnaté rostliny, které zůstávají na zimu v zemi. Týká se to lilií, bramboříků a dalších.

Listí a jeho využití u dřevin

Postupně odklízíme listí z trávníku. Můžeme ho využít jako ochrany pro choulostivější druhy rostlin. Jakmile zamrzne půda kolem dřevin, které jsou citlivé na mráz, navrstvíme okolo kmínku asi 20 cm vysokou vrstvu listí.
Týká se to především okrasných dřevin jako například:

  • Ibišek (Hibiscus) – před zimou ještě můžeme kolem kmínku rozhodit trochu kompostu a pak kryt z listí či kůry.
  • Plamének (Clematis) potřebuje důkladnou ochrannou vrstvu (listy nebo kůra), ale i v případě, že za holomrazů nadzemní část zmrzne, opětovně na jaře vyraší.
  • Azalka, pěnišník (Rhododendron) – nepohrdnou vrstvou rašeliny kolem kmínku, kterou jí před zimou poskytneme.
  • Dřevité pivoňky (Paeonia) – pokud jsou mladé, přikryjeme je nejlépe chvojím. Listí raději nepoužijeme, protože by pod ním mohla rostliny napadnout hniloba.
  • Komule (Buddleja) – je nutné pamatovat na důsledné nahrnutí půdy nebo kompostu kolem spodní části rostliny, v místě kořenového krčku, aby nedošlo k jeho namrznutí.
  • Mandloně (Prunus) – nepotřebuje zvláštní ochranu, některé druhy jsou zcela mrazuvzdorné. Máme-li choulostivější druh, zahrneme kmínek listím, či kompostem.