zdroj Pixabay

OVOCNÉ STROMY A JEJICH VÝSADBA

In Ovoce, Poradna by walsla

Přestože už je dnes v prodeji hodně sazenic umístěných v kontejnerech, které je možné vysazovat prakticky v kterémkoli ročním období, stále jsou v nabídce velké množství prostokořenných rostlin. Týká se to samozřejmě i ovocných stromů. Máme tedy možnost se rozhodnout kdy a jak je sázet.

Prostokořenné či volnokořenné sazenice

Prostokořenné (volnokořenné) bývají v zahradnictví nejčastěji právě ovocné stromy. Jedná se o stromy, které mají volné, holé kořeny a jsou určeny k podzimní či jarní výsadbě. Na podzim se vyjmou ze země a zakládají se do písku. Proto je také nutné tyto zakoupené stromky před výsadbou nechat namočené asi 3 hodiny ve vodě, aby kořeny opět získaly potřebnou vláhu. Pak se jim upraví (zkrátí) kořeny a mohou se vysazovat.

Ovocné stromky v kontejneru

Díky moderním kontejnerovým technikám je možné zakoupit si i sazenice v kontejneru. Jejich hlavní výhodou je, že se mohou vysazovat od jara až do zámrazu půdy. Rostliny mají v kontejnerech – nádobách silně vyvinutý kořenový systém, jsou už dobře prokořeněné. Jejich výsadba je pak jednodušší. V případě vysazování těchto rostlin stačí vykopat jámu, vyplnit jí ideální zeminou, vyndat rostlinu z kontejneru, vložit jí do jámy a vysadit podobně hluboko jako byla zasazena v nádobě. Rostlinám, které nemají choulostivý kořenový systém je vhodné kořeny trochu roztáhnout (rozmotat), aby se rychleji uchytily.

Kam s ním

Důkladně si promyslíme také umístění nového přírůstku do zahrady. Například broskev a meruňka vyžadují plné slunce, ale ani ostatním ovocným stromům by stín nesvědčil. Stejně důležitá je jejich vzájemná vzdálenost – je to opět podle druhu ovoce (kdouli, mišpuli a broskvi stačí 3 až 5 m, meruňka, švestka a višeň potřebují 5 až 6 m, jabloň a hrušeň 6 až 7 m, třešeň více 8 až 9 m a ořechu či kaštanu dopřejeme 8 až 12 m.

Čím bychom měli začít

S přípravnými pracemi pro výsadbu můžeme začít již několik týdnů před tím, než rostlinu koupíme. Znamená to vykopat dostatečně velkou jámu – její rozměr by měl být minimálně 50 krát 50 krát 50 cm. Máme-li na pozemku půdu horší kvality, vyhloubíme jámu dvakrát větší – tedy 100 x 001 x 100 cm. Vybranou půdu použijeme na kompost. Doporučuje se výsadbovou jámu napřed dezinfikovat proti nežádoucímu hmyzu (krtonožky, ponravy…). Necháme času, větru a dešťovým srážkám, aby se půda dobře usadila. Výhodou dešťové vody je nejen zpevnění půdy, ale i naplnění spodních vrstev vlhkostí, což se stává zárukou rychlého zakořenění.

Péče o sazenice před výsadbou

Před výsadbou je vhodné postavit sazenice do nádoby s vodou, aby byl kmen ponořen do 2 třetin – dobře tak nasaje důležitou vodu. Ponecháme cca 3 hodiny. Pak bezprostředně před vysazením opatrně a jen mírně zastřihneme kořeny. Do jámy zapíchneme kůl, který má stejnou výšku jako kmen – bude to opora našeho nového ovocného stromku. (Osvědčilo se i důkladnější zpevnění třemi kolíky, které pak přivážeme ve 3 bodech ke kmeni).

…a konečně vysazujeme

Poté zapustíme stromek do jámy. Místo štěpu má být u jabloní a hrušní na úrovni půdy, u ostatních ovocných stromů ve výšce asi 5 až 6 cm nad. Štěp by měl směřovat na severní stranu. Zeminu obohacenou živinami (smíchanou s vyzrálým kompostem nebo zralým chlévským hnojem) ukládáme po vrstvách zpět do jámy, přičemž každou vrstvu zpevníme: ušlapeme a zalijeme vodou. Můžeme také přidat několik sadbových tablet, které budou doplňovat výživu až dvě vegetační období.