zdroj Pixabay

NA ZAHRÁDCE JEŠTĚ MŮŽEME UKLÍZET

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Podzim je období zklidnění, příroda se ukládá k spánku, aby na jaře zase měla dostatek síly a znovu jako zázrakem ožila. Co tedy teď koncem podzimu? Uklízíme, čistíme a ukládáme zahrádku k zimnímu odpočinku. Zkontrolujeme si, co jsme stihli, nebo snad pozapomněli…

Listí, listí, listí

Co můžeme dělat se spadaným a stále ještě padajícím listím? Můžeme si vybrat, máme totiž několik možností:
1) Necháme spadané listí na zemi zetlít. Stane se přirozeným krytem některých choulostivějších rostlin. Nevýhodou však je, že pokud nám na trávníku zůstane větší vrstva, může způsobit větší výskyt růstu mechů, a dokonce i vznik některých plísňových chorob.
2) Listy můžeme pravidelně shrabovat. A pak záleží na tom, co se shrabaným listím uděláme. Můžeme je spálit nebo zapracovat do země. (Vyhloubíme jámu, vhodíme listí a přikryjeme zpět půdou, nebo je rytím do země zapracujeme). Ale je možné listí zkompostovat, což je samozřejmě nejlepší a také nejvýhodnější. (Shrabané listí uložíme na kompost a abychom zničili případné choroboplodné zárodky, zasypeme je vápnem.)
3) Jinou možností je použít zahradní techniku a usnadnit si práci například zahradním vysavačem (elektrickým nebo motorovým). A listí pak uložit do vhodného kompostéru.

Všechny záhony už máme zryté

Protože známe pravidlo, že správné rytí zahrádce prospívá a my pak nemusíme tolik hnojit, zryjeme všechny záhony. Při rytí se půda obrátí, aby se živiny opět dostaly na povrch. Ponecháváme jen hrubé brázdy. Během vegetačního období jsme si připravovali hnojivo ze zkvašeného trusu, kopřiv apod. Teď zbytky spolu s močůvkou vylejeme na zryté záhony a můžeme jimi prolít i kompost.

Voda přes zimu

Vypustíme veškerou vodu z hadic, vyčistíme je, stočíme a zavěsíme. Aby kvůli mrazu nepopraskaly vodovodní trubky, je třeba vypustit z nich vodu. Uzavřeme hlavní přívod vody. Vylijeme vodu ze sudů a kádí. Pokud se rozhodneme vodu nevylévat, musíme do těchto nádob vložit více kusů silnějšího dřeva (kůly, větve) – tím zabráníme mrazu, aby nám neroztrhal sudy. Ovšem je nutné počítat s tím, že tato metoda není zcela stoprocentní. Proto je přece jen lepší vodu vypustit a nádoby otočit dnem vzhůru.

Úklid a očista a opravy

Očistíme veškeré nářadí, nakonzervujeme ho a uklidíme na své místo, abychom je na jaře nemuseli hledat. Vyčistíme truhlíky, necháme ještě vysušit a pak je uložíme. Pokud je potřeba, opravíme cestičky, chodníčky i schody. Připravíme krmítka pro ptáčky – umístíme je mimo dosah nenechavých dravců.