zdroj Pixabay

PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN BEZ PŮDY – TO JE HYDROPONIE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Hydroponie je poměrně jednoduchý způsob pěstování rostlin bez půdního substrátu, který bývá nahrazen nejčastěji keramzitem a ten tvoří vlastně jen upevňovací funkci. Jeho úkolem je udržovat rostlinu ve svislé poloze a zajišťovat správné množství vzduchu, vláhy a živin. Rostliny pak přijímají potřebné živiny a vláhu ze speciálního roztoku.

Keramzit je na přírodní bázi

Keramzit se vyrábí z jílu ve speciálních rotačních pecích, takže pak získává zajímavý kulatý tvar. Má hnědou až hnědočervenou barvu, je lehký, uvnitř porézní, s drsným povrchem a neutrálním pH. Protože je nehořlavý a mrazuvzdorný, využívá se i ve stavebnictví, ale také právě v zahradnictví, akvaristice, hydroponii atd. Keramzit pro hydroponii si můžeme pořídit v nejrůznějších velikostech (podle velikosti pěstované pokojové rostliny).

Vhodné hydroponické nádoby

Pro hydroponii se využívá systém dvou nádob, z nichž ve vnitřní je v keramzitu umístěn kořenový systém rostliny, zatímco vnější nádoba je vodotěsná. Nádoby jsou buď kameninové, nebo také sklenění či plastové.

Hladinoměr je důležitou součástí

Kdy a kolik vláhy máme rostlině doplnit, nám signalizuje důležitá součást hydroponické sestavy – hladinoměr. Navíc i ukazuje množství výživného roztoku ve vnější nádobě, kdy je potřeba přihnojit. Ukazatel také chrání rostliny před přelitím. Obvykle je třeba vodu doplnit cca po 1 týdnu – záleží na druhu rostliny (ty velkolisté mají spotřebu vody větší, ale třeba kaktusy jen malou). Na zalévání požíváme jen vodu odstátou s teplotou 22 až 25 °C.

Výživa v hydroponii

Také rostliny pěstované hydroponicky potřebují hnojivo, které je základem správného vývoje rostliny. Běžná hnojiva pro pokojové rostliny jsou nevhodná, používat můžeme jen přípravky určené přímo na hydroponii. V obchodě si lze vybrat třeba tablety (dávají se na dno nádoby), tekuté hnojivo s kratším působením, nebo zásobní hnojivo (vydrží až 6 měsíců). Aplikace hnojiva je většinou velmi jednoduchá, protože stačí ho rozsypat na povrch. Během léta je spotřeba živin nejvyšší, v zimě stačí přihnojovat méně.