zdroj Pxhere

JAK SI NAPLÁNOVAT NOVOU ZAHRADU

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Koupili jsme si zahradu nebo postavili domek s pěkným pozemkem, anebo možná jen chceme nějakou změnu. Jestliže se rozhodneme nově zakládat zahradu, důvodů si určitě najdeme mnoho. Nová představa, staré zkušenosti a na trhu velká nabídka krásných dřevin, trvalek – nic nám nebrání, abychom mohli hned začít.

Důležitá je půdní reakce

Každý odborník nám připomene, že nesmíme zapomenout na půdní reakci, jejíž znalost je pro zahradníka velmi důležitá. Půdní reakce je základní chemickou vlastností půdy – označuje se jí kyselost a vyjadřuje se symbolem pH. Může být v rozmezí od kyselé až po zásaditou. Orientační test si můžeme udělat sami pomocí lakmusových papírků nebo speciálních testerů půdy (ty jsou sice dražší, ale zato přesnější), anebo si dáme přesnější rozbor udělat pomocí oblastní zemědělské laboratoře. (Naši předkové znali ještě jednodušší způsob: Stačí přelít suchou hromádku zeminy octem. Pokud zašumí, jedná se o zásaditou zeminu s dostatkem vápníku.)
Pro pěstování jsou nejvhodnější půdy slabě kyselé, neutrální a slabě zásadité. Podle toho se řídíme při výběru rostlin.

Co ještě znát, než začneme sázet

Než začneme s výsadbou měli bychom také znát přírodní podmínky zahrady. Vědět něco o nadmořské výšce, klimatických podmínkách, které znamenají množství srážek, průběh teplot, sluneční svit, případně i výška podzemní vody. Důležitá je také poloha a sklon terénu. Výhodná je orientace na jižní a jihozápadní stranu, kde mají rostliny zajištěn dostatek slunečního světla i tepla. Nejméně vhodná je orientace na sever, je nejstudenější s malým množstvím slunce.
Nadmořská výška – v nížinách převažují teplomilné rostliny, dokonce i choulostivější exotické. S přibývající výškou pěstujeme spíše rostliny odolnější. A samozřejmě také půda. Můžeme ji mít jílovitou, hlinitou nebo hlinotopísčitou. Jílovitá je lepivá, špatně propouští vodu a vzduch, pokud vyschne vytváří velké hroudy (pro zahradní rostliny není zrovna vhodná). Hlinitá půda je naopak pro pěstování ideální, dobře propuští vodu i vzduch. Hlinitopísčitá se dá dobře zpracovávat, je však sypká, špatně drží pohromadě a rychleji vysychá.

A co dál

Měli bychom si dobře rozmyslet, kam umístit jezírko či bazén, dětský koutek, venkovní krb anebo odpočinkový kout s pergolou, kde budeme mít zeleninové a kde okrasné záhonky, kde budeme pěstovat bylinky.
A také si připomeneme základní kompoziční zásadu: výběr dřevin přizpůsobíme velikosti plochy: do menší zahrady nepatří velké stromy.