zdroj Pixabay

BRAMBOROVÉ POCHUTNÁNÍ

In Poradna, Recepty, Zelenina by walsla

Brambory známe jako jednoletou rostlinu, kterou pěstujeme na políčkách, v malých i větších zahrádkách, nebo i na verandě či terase. Důležité je jejich uskladnění, abychom si na nich mohli pochutnávat během celého roku. Bez nich si totiž už náš jídelníček nedovedeme ani představit. Chutnají nám na všechny možné způsoby, ať už je to polévka, kaše, saláty, brambory na loupačku, brambory pečené, plněné. Vynikající jsou i bramborové knedlíky, placky, halušky, noky, bramboráky…

Recept na plněné brambory

Vyzkoušejme jednoduchý recept na plněné brambory. Můžeme si je dát jako přílohu, ale i jako plnohodnotné samostatné jídlo k obědu či k večeři.
Co budeme potřebovat
brambory střední velikosti (pokud možno stejně velké), tvrdý sýr (například gouda, ale zvolit můžeme podle možnosti a chuti) anglická slanina a můžeme přidat i pikantnější klobásu, olivový olej, sůl, pepř a na ozdobu hladkolistou petrželku
Jak na to
Brambory si omyjeme (slupku ponecháme nebo je oloupeme) a položíme na prkýnko. Podložíme je dvěma čínskými hůlkami nebo silnějšími špejlemi, které nám udrží brambory pohromadě, až je začneme krájet na tenčí plátky. (Tyčky zajistí, že bramboru zcela nerozkrojíme.)
Do vzniklých zářezů začneme vkládat kousky anglické slaniny nebo kolečka klobásky a proužky nakrájeného sýra. (Kdo má rád česnek a cibuli – může přidat i tyto pochutiny). Brambory opatrně vložíme do pekáčku a pokapeme olivovým olejem. Mírně osolíme a opepříme.

Rozehřejeme troubu asi na 200 °C a pečeme 50 až 60 minut, dokud nebudou brambor shora opečené až křupavé. Během pečení je ještě můžeme přelít lžící oleje, případně použít tuk z pekáčku. Brambory pak podáváme na talíři posypané lžící nastrouhaného sýru a ozdobené nasekanou zelenou petrželkou. Doplnit je můžeme i jednoduchým oblíbeným dipem, do něhož je namáčíme.

Brambory, kobzole, zemáky…a varnétypy

Brambory se rozdělují na několik varných typů a podle nich je pak používáme.
Varný typ A je vhodný hlavně do salátů. Nejlepší jsou uvařené ve slupce. Označuje se zelenou barvou.
Varný typ B (označuje se barvou červenou) se používá jako běžná příloha.
Varný typ C se hodí na přípravu kaší, knedlíků, bramboráků atd. Najdeme jej s modrou barvou.