zdroj Pixabay

ZIMNÍ STAROSTI ZAHRÁDKÁŘE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Ani zima neznamená pro zahrádkáře nečinnost. Správný zahrádkář na zahálku prostě na nicnedělání nemá čas. Zahrada ta ano…ta zřejmě spí a odpočívá. Možná se na nás těší stejně jako my na ni. My však raději kontrolujeme, je-li vše v pořádku, a snažíme se předejít nepříjemným překvapením. Prostě dění v zahradě pravidelně sledujeme. A nejen v zahradě, samozřejmě nás zajímá skleník, zimní zahrada i pokojové rostliny.

Brambořík může kvést celou zimu

Pokud se rozhodneme pěstovat brambořík, zjistíme, že je v květinářství právě v tomto období velká nabídka. Můžeme si vybrat podle krasných barev, velikostí i tvaru květů. Atraktivní jsou poslední dobou hlavně mini bramboříky. Protože všechny kultivary pochází z bramboříku perského, který není mrazuvzdorný, ani naše barevná kráska by chlad nevydržela. Mnoho nových pěstitelů většinou rostlinu po odkvětu vyhodí a příští rok si koupí novou. Což je popravdě mnohem jednodušší než přivést brambořík k novému kvetení.

Aby brambořík znovu vykvetl

Staří zkušení pěstitelé a zahradníci říkají, že komu brambořík opět rozkvete, udělal zahradnickou maturitu. Ale proč si to také nezkusit!
Hlíza bramboříku si potřebuje po odkvětu dobře odpočinout. Zkusíme ji i s nádobou (obyčejný květináč z pálené hlíny) ponořit do půdy pod nějaký keř, který poskytne rostlině přirozenou ochranu, (ochrání ji hlavně před deštěm). Na zahrádku ji umístíme koncem května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky a vyjmeme ji až začátkem října. Pak už se o ni zase pečlivě staráme.

Starost o trnité kamarády

Pěstitelé kaktusů vědí, že tyto pichlavé kamarády můžeme pěstovat doma i venku celoročně. Existuje totiž obrovské množství kaktusů a většina i u nás pěstovaných druhů pochází z mexické polopouště, kde se střídá období dešťů s obdobím sucha.
Naše zima připomíná suché měsíce domoviny, což znamená, že bychom kaktusům měli od listopadu až do března zajistit: úplné sucho a teplotu od 5 do 10 stupňů Celsia. Sníženou teplotou vyrovnáváme kaktusům nedostatek světla.

Jak na kaktusovou potřebu chladu

Ne každý pěstitel má možnost umístit na tak chladném místě. Někdo řeší potřebu chladu tak, že kaktusy vyberou z nádoby a zabalí je do novin. Pak takto připravené rostliny naskládají do vhodných bedýnek a umístí do chladného sklepa.