zdroj Pixabay

BRSLEN BY NEMĚL NA NAŠÍ ZAHRÁDCE CHYBĚT

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Rozhodujeme se, jak oživit zahradu, co nového vysadit? Chceme tu mít hezký zajímavý, ale zároveň i nenáročný keř – v tom případě se jistě rozhodneme pro brslen. Existuje jich několik druhů a my si můžeme vybrat podle toho, kam jej chceme umístit. Některé se hodí do živých plotů, jiné budou nádhernou solitérou, vyniknou i ve skupinových výsadbách. Jejich barevnost je velmi pestrá. Zvolit můžeme opadavé i stálezelené. Všechny nás ale potěší především v podzimních dnech, které dovede tato dřevina mile oživit a zpříjemnit.

Domácí druh brslen evropský

Naším domácím druhem je brslen evropský (Euonymus europaeus). Je jedním ze 4 druhů brslenů rostoucích volně v Evropě. Tento opadavý keř až strom najdeme na okrajích lesů, u cest a zaujme nás krásnými růžovými a oranžovými květy. Jeho plody tvoří čtyřpouzdrá tobolka, která na podzim puká.

Nejžádanější je však brslen japonský

Chceme-li se těšit z barevných listů celoročně, určitě nás nadchnou brsleny z dovozu. Nejoblíbenější je brslen japonský (Euonymus japonicus), ten se těší velké oblibě zahrádkářů, zahradníků i dalších milovníků přírody.
Je stálezelený, drobné oválné lístky se udrží na keři po celý rok. Téměř k nerozeznání je další populární brslen, který k nám přišel z Číny.

Fortunei pochází z Číny

Z Číny pochází skupina stálezelených brslenů s názvem E.Fortunei (jméno nesou po skotském botanikovi Robertu Fortune, který studoval rostliny v Číně a mimo jiné tu jako první objevil čajovník).
Tyto keře jsou také stálezelené a navíc půdopokryvné. Velkou výhodou je pro nás jejich mrazuvzdornost (vydrží až mínus 30 °C). Na výběr máme nejrůznější odrůdy Najít si můžeme třeba i panašované: například E. Fortunei ‘Heins Silver’. Některé z nich na podzim změní sytě zelené zabarvení na vínové – jako třeba E. Fortunei ‘Harlequin’. Populární odrůda ‘Emerald and Gold’ má kolem sytě zeleného středu na listu jasné žluté okraje. V pozdním podzimu a v zimě je však keříček zbarvený do atraktivních oranžových odstínů, takže efekt keře je pak zlatavý.
Pro kobercovou výsadbu je vhodná stálezelená drobnolistý půdopokryvný Euonymus Fortunei Kewensis. Vyhovuje jí polostín a vlhčí půda – využít ji můžeme na ozelenění skalek nebo třeba do nádob v polostínu.

Jak pěstovat stálezelené brsleny

Tyto keříky mají poměrně kompaktní vzrůst, ale pokud jim dopřejeme oporu, dokážou se dostat až do výšky tří metrů. Krásně ozdobí plot, nebo si z nich můžeme vytvarovat živý plot. Na půdu nejsou náročné, jen je nesmíme zasadit do těžké či trvale zamokřené půdy. Snesou slunce i polostín.
Na zimu mladší rostliny raději chráníme chvojím. Protože brsleny velmi dobře snášejí řez, můžeme je tvarovat podle potřeby a podle libosti.