zdroj Pixabay

JAPONSKÁ KRÁSA NA NAŠÍ ZIMNÍ ZAHRADĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zatím to na lednovou sněhovou nadílku příliš nevypadá…ale nechejme se paní Zimou překvapit. Sníh může být nejen nebezpečný, ale také velmi užitečný. Určitě se nám vyplatí soustředit ho kolem jehličnanů, rododendronů, ale i k živým plotům, kolem stálezelených dřevin, výborně se hodí na skalky nebo ho můžeme odnést do pařeniště či do skleníku. Ale hlavně se můžeme těšit na malý velký zázrak – kvetoucí dřeviny.

Japonská višeň je rostlinou měsíce ledna

Zatím ji vidíme na našich zahrádkách jen velmi zřídka, přesto i v tomto ne zrovna příjemném zimním období tato zajímavá dřevina rozkvétá, aby nás potěšila. Japonská višeň (Prunus x subhirtella) patří mezi atraktivní v zimě kvetoucí dřeviny. Původní druh pochází z Japonska, kde na rozdíl od našich podmínkách dorůstá do výšky až 15 metrů. Je to opadavý strom nebo keř s jemnou rozložitou korunou. Podlouhlé ostře pilovité listy jsou jasně zelené, vyzrálé tenké a chloupkaté letorosty, mají šedavě hnědou barvu. Něžné růžové květy přetrvávají na rostlině přes celou zimu až do začátku jara. Kultivar ´autumnalis´ dosahuje cca 5 m a rozkvétá už na podzim bílými něžnými květy, které se rozvíjejí z růžových pupenů.
Japonská višeň se hodí do zahrad v přírodním stylu nebo ve stylu japonském a vždy jí sluší tmavé pozadí. Působivá je jako solitéra v dobře udržovaném trávníku, úchvatná však je, pokud z ní vytvoříme stromořadí. Pokud zvolíme kultivar převislý ´pendula´, ten se nádherně vyjímá u vodní plochy.
Prunus potřebuje hlubokou kvalitní výživnou půdu, středně těžkou a s dostatkem vápníku. Aby bohatě kvetl musíme mu dopřát plné slunce.

Pozdrav z Japonska přináší i kamélie

Zimní zahradu by měly tvořit dominantní rostliny. Většinou jsou okrasné svými svěžími listy, ale najdeme tu i jinou v této době spíše nečekanou veselou barevnost. K nejkrásnějším druhům kvetoucím v zimním období patří kamélie japonská (Camellia japonica). Jsou to nízké, stálezelené keře s lesklými kožovitými listy s barvou od světle po sytě zelenou. V době, kdy je kamélie bez květ, jsou právě její listy její hlavní ozdobou. Každoročně nás překvapí množstvím nádherných květů v barvách bílé, krémovité, růžové, červené, fialové… Objevují se v prosinci a vydrží až do začátku jara.
V době vytváření puků ani během kvetení s nimi nesmíme hýbat. Kamélie vyžadují rozptýlené světlo (přímé sluneční paprsky jim neprospívají). Potřebují vyšší vzdušnou vlhkost. Zaléváme je vždy jen měkkou vodou. Když jim vybíráme květináč, volíme pěknou nádobu, která působí reprezentativně a krásu rostliny ještě více zvýrazní.
Kamélie pochází původně ze subtropických částí Japonska a Korejského poloostrova. I tyto rostliny ve své domovině mohou dorůst až 15 metrů do výšky. Patří do čeleni čajovníkovitých. V našich podmínkách se pěstuje v nádobách v podobě keře jako pokojová a přenosná rostlina, která se stává ozdobou každé terasy či zahradního zákoutí. Někdy se jí říká „zimní růže“.