zdroj Pixabay

KAŠTAN – ZAJÍMAVÝ OKRASNÝ STROM

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Kaštan je statný opadavý strom s krásnými dlanitými listy, které mění svou zelenou barvu s blížícím se podzimem na žluto – červeno – hnědou. A kromě dekorativních barevných listů nás obdařuje hlaďoučkými hnědými plody. Ty vyhledávají myslivci na přikrmování zvěře, zejména vysoké, zvířata si jimi navíc zlepšují celkovou zdravotní kondici. Ale pozor – kaštany chutnají také kozám a vepřům. Léčivé účinky kaštanu využívá i farmaceutický průmysl při výrobě protirevmatických přípravků. Nejčastěji vidíme, jak lesklé kulaté kaštany sbírají děti, aby z nich vyráběly jednoduché postavičky.

Mohutný zajímavý kaštan

Kaštan je statný listnatý strom (může dorůst až 30 metrů) s mohutnou korunou. Zajímavé jsou nejen opadavé pěti až sedmi četné dlanitě složené listy, ale i květy, které tvoří vzpřímené husté laty. Zjara nám připadá, že se na stromě rozsvítilo množství bíle zbarvených svíček (příbuzné druhy kvetou růžově až červeně). Plodem je světle zelená ostnitá tobolka, která v sobě ukrývá 1 až 3 semena, která známe jako kaštany.

Užitečný listnáč

Kaštan pochází z balkánské části v jihovýchodní Evropě. V 17. století se dostal do Paříže a během dalších sta let se rozšířil po celé Evropě.
Tato okrasná a zároveň užitečná dřevina se nejčastěji pěstuje v parcích a alejích, kde nabízí příjemný stín i sladký nektar pro včely. Dříve se z kaštanu často používalo i barvivo, které je obsaženo v kůře, listech i slupkách plodů. Plody se hojně využívaly v lidovém léčitelství na výrobu mastí (jak popsal již v 16. století významný renesanční lékař a botanik italského původu Mattioli).
Navíc nás prý kulaté kaštany ochrání před zlem a jinými nečistými silami, proto bychom je měli nosit vždy u sebe, třeba v kapse. Kouzlo platí dokud plody neztratí svůj lesk.
Kalifornští indiáni prý házely rozdrcené plody do jezer a řek, aby tak omámili ryby a mohli je snadněji chytit.
Dřevo kaštanu se využívá k výrobě nábytku i ve stavebnictví.
Květ kaštanu se stal symbolem Kyjeva – hlavní město Ukrajiny je prý nejkrásnější právě na jaře, kdy kvetou kaštany vysázené po celém městě.

Zajímavý je i název stromu

Kaštan koňský nebo spíš jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) má několik lidových názvů, říká se mu také divoký nebo planý anebo také sviňský kaštan.
Jméno jírovec pochází od slova jarý, což znamená hořký. Maďal je z maďarského magyal tedy durman (který má také podobné bodlinaté plody jako kaštan).
Přívlastek koňský prý vznikl na základě podobnosti jizvy po odpadnutí listu s koňským kopytem. Možná však lesklý plod připomínal našim předkům koňské oko. A jinou možností je, že Turci používali semeno kaštanu jako posilující prostředek pro koně.