zdroj Pixabay

CO POTŘEBUJÍ POKOJOVÉ ROSTLINY II.

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Je samozřejmé, že základními potřebami rostlin jsou světlo, teplo, vzduch, voda, živiny a zemina. Podle nároků na světlo a teplo se doma rozhodujeme, kam květinu umístíme, aby byla spokojená, dařilo se jí a dobře rostla k naší spokojenosti a radosti. Proto si přece pokojové rostliny pořizujeme a pečlivě se o ně staráme!

Vzduch potřebujeme všichni

Rostliny dýchají všemi orgány včetně kořenů. K tvorbě látek svého těla potřebují kysličník uhličitý obsažený ve vzduchu – v noci probíhá opačný proces, tj. dýchání, při němž se rozkládají organické látky a uvolňuje se energie. Správný přístup vzduchu zajistíme větráním místnosti, ovšem s ohledem na venkovní počasí – v zimě větráme jen velmi opatrně.
Nedostatek vzduchu v oblasti kořenového systému rostlin může být způsoben častým zaléváním.
Velkým problémem je suchý vzduch v bytě s ústředním vytápěním. Aby se voda dostala do vzduchu, použijeme odpařovače na radiátoru nebo rozprašovače. Na suchý vzduch jsou velmi citlivé fíkusy, které pak shazují listy. Naopak nevadí například: cibulovinám, citrusům, fialkám, klíviím, sultánkám, voskovkám, zelencům…
Kromě suchému nevyhovuje mnoha rostlinám vzduch znečištěný – na cigaretový kouř špatně reagují gloxínie, fialky, kapradiny. Plyn, svítiplyn (vařič, topení) nesnášejí: azalky, bramboříky, pelargonie… Naopak vůbec znečištění vzduchu nemá vliv na klívie, monstery, zelence…

Vody nesmí být ani moc, ani málo

Voda je velmi důležitá v životě nejen rostlin. Ale pokud je jí málo – nebo naopak příliš mnoho, může způsobovat poruchy v jejich růstu.
Zaléváme-li naše pokojové květiny málo, začnou vadnout, zasychají jim listy až dochází k postupnému úhynu. A velké množství vody zase škodí kořenům – ty pak začnou tlít a odumírat, listy žloutnou, opadávají. Je tedy důležité znát správnou míru.

Květiny zaléváme přiměřeně, podle jejich individuálních potřeb. Na zálivku používáme nejraději vodu dešťovou. Kde ji však vzít doma… Připravíme si tedy vodu nejméně 12 hodin odstátou. Nikdy nepoužíváme studenou, ani převařenou, ze které vyprchal všechen vzduch.
Nejvhodnější je zalévání do misky, kdy se voda nasaje do půdy. Jestliže zaléváme shora, pak jen dokud voda nevytéká otvorem do misky. Rostlina si tak s vodou sama hospodaří a během hodiny si vezme tolik, kolik potřebuje – zbytek vody z misky vylijeme.

Důležité živiny a zemina

Pokojové rostliny pěstujeme v různých druzích zeminy, používáme směsi a substráty. Zemina zásobuje rostliny nejen vodou, ale i potřebnými živinami, které dodáváme průmyslovými hnojivy. Je to důležité hlavně v době růstu, kdy se tvoří listy, květy i plody.
Například dusík je důležitý pro tvorbu listů, fosforečnany pro kořeny a pro květ je to oxid draselný. Běžné hnojení se doporučuje až 3 týdny po přesazení (ne dříve).
Hnojit se nesmí ani rostliny nemocné. Nejčastěji se na pokojové rostliny používají hnojiva ve formě tablet, tyčinek, granulí, ale mohou to být i kapalná hnojiva. Nikdy nesmíme zapomenout na správné ředění roztoků podle návodu, protože silným koncentrátem bychom rostlinu zničili.