zdroj Pixabay

NENÁROČNÝ A VOŇAVÝ KDOULOVEC

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Keř, který nás na zahrádce bude po celý rok překvapovat svou krásou. Keř, který bude mít na jaře každou větvičku obsypanou květy. Keř, který je v létě sytě zelený a na podzim ozdobený drobnými žlutými plody vypadajícími jako kdoule. Keř, který v zimě nabídne své plody drobným zvířátkům a hlavně ptáčkům.

Kdoulovec je ozdobou zahrady

Kdoulovec (Chaenomeles) je listnatá opadavá dřevina patřící k prvním okrasným keřům, které se na jaře probouzejí dřív, než se objeví jejich zelené lístky a krásné květy. Kdoulovec kvete v barvách od bílé, narůžovělé, oranžové až po karmínově červené a jako jeden z prvních jarních keřů nabízí včelám nektar. Z krásných květů se po opylení vytvoří žlutý voňavý plod – podobá se malému zploštělému jablíčku. Dozrálé malvice jsou sice jedlé, ale mají svíravou chuť. Můžeme je však přidat do méně výrazných povidel, sirupů, moštů z jiných druhů ovoce, přidají jim pikantní ostřejší příchuť.

Solitér, živý plot nebo skalka

Keř s hustými větvemi je vysoký a široký asi 1 metr (některé kultivary však dosáhnou i do dvou metrů), roste velmi pomalu – za rok asi 10 až 15 cm. V obchodních centrech si můžeme koupit i odrůdy nižšího růstu, některé se hodí třeba do větších záhonů nebo i do skalek. Vhodné jsou i na zpevnění šikmých svahů. Kdoulovec se hodí i do předzahrádek, vysazujeme ho samostatně jako solitéru nebo jako nižší živý plot. Můžeme ho dávat i do skupin s jinými dřevinami. Krásně se doplňuje například s jehličnatými zeravem (túje).

Kdoulovec je nenáročný

  • Je to dřevina nenáročná, roste téměř v každém druhu půdy, upřednostňuje však těžší zahradní humusovitou půdu, (neměla by obsahovat příliš mnoho vápníku, listy kdoulovce by začaly žloutnout).
  • Miluje slunná místa, ale zvládne i polostín.
  • Předpěstované keříky z kontejnerů můžeme vysazovat od časného jara do pozdního podzimu.
  • Po výsadbě ho zaléváme častěji, později mu postačí už jen občasná zálivka a pravidelný přísun humusu a hnojení – pak se nám odmění bohatším kvetením.
  • Netrpí prakticky žádnými chorobami a nenapadají ho škůdci.
  • Není citlivý na chlad, zvládne i menší mrazíky, ale na zimu mu raději dopřejeme ochranu, zvláště v prvních letech, přikryjeme ho třeba chvojím.
  • S řezem musíme být opatrní Kdoulovec nejbohatěji kvete na starších větvičkách, proto musíme být opatrní při řezu. Mohlo by se totiž stát, že po radikálním řezu v příštím roce nemusí vykvést, nebo pokvete málo.