zdroj Pixabay

TIS JE ZVLÁŠTNÍ MYSTICKÝ STROM

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Tis je zvláštní, opravdu mystický strom, je svědkem duchovních setkání s božstvem, je svědkem hlubokých tajemství, která se mnohdy nedají ani slovy vyjádřit. Patří k chráněným rostlinám. Odpradávna byl tis spojován se smrtí, zřejmě díky tomu, že je celá dřevina prudce jedovatá. Už od doby kamenné se z něj vyráběly jedovaté šípy a také nejrůznější zbraně. Přestože přinášel v časech bojů smrt, je zároveň i symbolem věčného života. Jde o silně ohrožený pozůstatek z doby třetihor, proto ve většině zemích patří k přísně chráněným druhům.

Tajemný a krásný jehličnan

Tis červený nebo také tis obecný (Taxus baccata) je stálezelená jehličnatá dřevina s nejtěžším a nejtvrdším dřevem na světě. Je tolik tvrdé proto, že tis roste velmi pomalu. Jedná se o dlouhověkou rostlinu dožívající se více než 5 tisíc let a svým unikátním vzhledem připomíná dávnou tajemnou slávu magických lesů keltských druidů. Staří mágové si z tisové dřeva vyráběli nejkvalitnější magické hůlky.
Keltové mají tis dokonce ve svém stromovém kalendáři, patří lidem narozeným mezi 3. a 14. listopadem.

Co potřebuje ke správnému růstu

Dnes se s tisem setkáme hlavně v parcích, velkých zahradách i na hřbitovech, ale pěstovat ho můžeme samozřejmě i na své zahrádce. Vyskytuje se ve formě keře či stromu, a když roste ve volné přírodě mívá velmi neobvyklé až bizardní tvary, ale pokud máme zručné ruce, správné nůžky a chuť si pohrát, můžeme z něj tvarovat i živé sochy, jaké můžeme vidět v zámeckých zahradách (například ve Versailles).
Pro tis je typický je právě pomalý růst – mladé tisy povyrostou za jeden rok o pouhé 2 až 3 cm. Kvést začíná až ve věku 10 až 12 let. Tis patří k rostlinám stínomilným, stín prostě potřebuje ke svému růstu stejně jako vápenaté půdy.

Husté tvrdé i krásné dřevo

Tis má nádherné dřevo s širokým červenohnědým jádrem a úzkou světlejší bělí. Patří k těm nejcennějším a díky hustotě a tvrdosti je velmi trvanlivé a nepráchniví. Dodnes se tisové dřevo považuje za nezničitelné a sloupy, hole, vinné sudy, nábytek i truhly z něj vyrobené jsou věčné.