zdroj Pixabay

VERMIKOMPOSTOVÁNÍ

In Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Co s biologickým odpadem v domácnosti je otázka, která se pro městskou zástavbu řeší už mnoho let. Bydlíme-li v přírodě, v domku se zahrádkou a v souladu s přírodou, není to zas tak složitý problém. Veškerý odpad, z něhož se vytváří kompost nemá už pro nás žádnou hodnotu, ale jakmile se dokončí zrání, a pokud nám pomohou ještě i žížaly, pak je hodnota bio pokladu nevyčíslitelná. Zlepšuje zdravotní stav hnojených rostlin, pomáhá nám k bohaté, zdravé a chutné úrodě.

Vermikompostování

Vermikompostování je způsob, jak pomocí žížal rozložit organický odpad na bio hmotu (bez toxikých příměsí). Hmotu, kterou pak můžeme používat jako hnojivo nejen na zahrádce, tak i u pokojových květin. Když odborníci z České zemědělské univerzity v Praze srovnávali oba komposty – tedy vermikompost a klasický, rozhodně vyhrával ten „žížalový“, který obsahuje „vysoce kvalitní humus, růstové hormony, enzymy a látky, které jsou schopné chránit rostliny před škůdci a chorobami“.

Za bio kompost ručí žížaly

Vermikompost si lze vytvářet během roku kalifornskými žížalami s odborným názvem Eisenia andrei, které potřebují stabilní teplotu od 10 do 30 stupňů Celsia. I přes zimu je nutné doplňovat v malých chovech těchto kroužkovcům potravu. Vermikompost však tvoří i další druhy, nejčastěji je to žížala hnojní (Eisenia foetida), nebo třeba asijský druh (Lumricus tubellus). Běžné evropské druhy, které si můžeme sami nasbírat jsou třeba (Eisenia foetia) a (Eisenia hortensis). Zatímco kalifornské žížaly zvládnou přezimovat, tyto druhy žížaly je třeba z venkovních nádob vybrat a dát je do vhodné nádoby (kbelíku) se zeminou a uložit do sklepa.
Nebo je vypustíme do volné přírody, protože si je můžeme zjara zase nasbírat.

Vermikompostér i ve městě

I když žijeme ve městě, pak je možné začít s verikompostováním doma v bytě či v kanceláři anebo třeba ve škole. A tehdy oceníme vermikompostér, který nám tuto speciální formu kompostování umožní. Jedná se o využívání schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo.
Stejně jako kompostér si můžeme koupit ve specializovaných prodejnách i vermikompostér. Vybrat si lze z různých velikostí i tvarů i barev – v nabídce najdeme například vermikompostér VermiHut (dříve Worm Factory), Urbalive nebo masivní dřevěný vermikompostér…
Podívat se můžeme například na stránky: https://www.zahradavpohode.cz/ nebo třeba: https://www.gardners-eshop.cz/vermikompostery/