zdroj Pixabay

VLAŠTOVIČNÍK JE BYLINA JEDOVATÁ I LÉČIVÁ

In Bylinky, Poradna by walsla

Vlaštovičník je bylina dobře známá, roste totiž téměř za každým plotem, ale hlavně jej najdeme v okolí cest, na rumištích, v křoviskách u starých zdí a podobně. Pokud si pamatujeme místo jeho výskytu, třeba kde jsme ho zahlédli v minulém roce, můžeme ho najít dokonce i v zimě pod sněhem. Na zahrádce jej samozřejmě považujeme za plevel a nevidíme ho rádi. Je však pravdou, že se poměrně dobře odstraňuje.

Vlaštovičník se jmenuje podle vlaštovek

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) je vytrvalá rostlina rostoucí převážně na chudých půdách a na zastíněných místech. Její hezký český název je odvozen od řeckého „chelidon“ – což je vlaštovka. Slovenské pojmenování prý dostala také podle vlaštovek, protože začíná kvést v době, kdy tito ptáčci přilétají z teplých krajů, a když odlétají, odkvétá.

Jedovatý latex

Je to bylina všeobecně známá. Může dorůst až do výšky 1 metru. Má vejčité vroubkované a ochlupené listy, kvete od května až do září žlutými kvítky a po dozrání se v plodech objevují lesklá černohnědá semena. Celá rostlina je jedovatá stejně jako i latex, který při poškození lodyh a listů vytéká jako tmavě žluté až oranžové mléko a zanechává skvrny na našem oblečení.

Léčivé účinky vlaštovičníku

Pokud máme citlivou pokožku, měli bychom používat při manipulaci s bylinou rukavice. Sklízí se kvetoucí nať dřív, než začnou listy žloutnout. V lidovém léčitelství se používá při nemocech žlučníku, léčí i játra, slezinu, dvanácterník a také na uklidnění nervové soustavy. Pročišťuje krev, pomáhá při léčbě hemoroidů a také prý při hučení v uších. Uvolňuje křeče průdušek i střev, odvar pomáhá při dráždivém kašli.
Vlaštovičník musíme používat velmi opatrně, protože silnější dávky by mohly být nebezpečné. Čerstvá šťáva se používá jako účinný prostředek proti bradavicím a kuřím okům, na které ji musíme třeba několikrát denně natřít. Postižené místo pak musíme dobře umýt a natřít mastičkou třeba z měsíčku lékařského.

Jak si vyrobit tinkturu nebo mast? Najdeme také na našich stránkách: https://zahradkaruvrok.cz/