zdroj Pixabay

MEDONOSNÉ ROSTLINY NA ZAHRÁDCE

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Pěstování medonosných rostlin je výhodné nejen pro včelaře. Jsou důležitým prvkem zahrady i celé krajiny. Včelařskými rostlinami (jak se jim také říká) vytvoříme lákavé prostředí pro včelky, přivábíme je tak do naší zahrádky jako pomocníky. V době kvetení přilétají, aby opylovaly užitkové rostliny a zajistily nám vyšší a kvalitnější úrodu.

Medonosná rostlina

Medonosné či včelařské rostliny poskytují dostatek pylu, včely sbírají nektar nebo medovici pro vytvoření medu a také pryskyřici na výrobu propolisu. Podle toho se také rozdělují rostliny do tří skupiny:

  • poskytující nektar či pyl jehož vůní vábí hmyz a ten pak přenáší pyl na další rostliny
  • poskytující medovici – ta je vedlejším produktem rostliny, postarali se o ni jiní živočichové
  • poskytující nektar, pyl a medovici

Medonosné rostliny ve střední Evropě

Které z rostlin jsou důležitější či významnější pro tvorbu medu se nedá určit. Existují takové, které nenabízejí mnoho pylu ani nektaru, ale jsou důležité ročním obdobím, kdy je včelám poskytují. Například zlatobýl, který kvete koncem léta, kdy už většina ostatních medonosných odkvetla, nebo naopak třeba krokus bývá první jarní potravou včel.

Včelařské rostliny vysazujeme uměle, ale mohou růst i přirozeně ve svém prostředí. Z těch známých si připomeneme například:
akát, borovice, broskvoně, břízy, dobromysl, lípy, hořčice, mák, řepka, hluchavka, jabloň, višeň, pampeliška, vojtěška, vrba…

Hustý sladký med

Med je sladká a lepkavá hustá kapalina, kterou vytvářejí včely (ale i jiný hmyz) sběrem a zahušťováním sladkých šťáv z nejrůznějších druhů rostlin. A tak se můžeme setkat také s nejrůznějšími druhy medu, například javorový, třešňový, jabloňový, angreštový…

Léčivé účinky medu

První využívání medu dokládají jeskynní malby, a to jak ve Španělsku (její stáří je více než 8 tisíc let), ale také v Indii, Austrálii a v Africe. Písemné zmínky o lékařském využití pocházejí například ze starověkého Egypta, ale také z Číny, později Persie… a Mayové uctívali včely jako božstvo.

Co nám med nabízí a s čím pomáhá

Med obsahuje mnoho druhů vitamínů (například A, C, B1, B2, B6, B12, D, H, K, E, P), ale také minerální látky (třeba vápník, fosfor, draslík, sodík, chlór, síra, hořčík, železo, křemík, mangan), aminokyseliny i volné organické kyseliny, bílkoviny, oligosacharidy, enzymy… Najdeme tu i vonné látky, mateří kašičku, pylová zrnka a další bohatství.
Med je vynikajícím pomocným lékem na mnohé nemoci.

  • Používá se například při nemocích srdce, posiluje ho, snižuje krevní tlak, prokrvuje a rozšiřuje cévy.
  • Pomáhá při chorobách jater a ledvin i močového ústrojí, žaludku a střev.
  • Je vyhledávaným podpůrným léčivem při respiračních onemocněních – nachlazení, kašel i černý kašel, angína, chřipka, zánět průdušek, rýma, tuberkulóza…

A ještě několik užitečných rad, které snad stojí za to vyzkoušet.

Abychom lépe usnuli – vypijeme si večer teplé mléko s medem.
Lžíce medu na noc funguje jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám, podněcuje organismus ke spalování tuků a navíc působí prý preventivně proti závislosti na sladkém.