zdroj Pixabay

BRAMBORY JEŠTĚ TROCHU JINAK

In Poradna, Zelenina by walsla

Pěstování brambor je v našich končinách už asi samozřejmostí…a díky zkušenostem z posledních dnů se asi stane i nutností. Možná nám jejich pěstování pomůže překonat i ty těžké překážky, jež před nás dnešní doba postavila. A jak na to jít jinak – to napovídají nejrůznější staré i nové návody. Brambory vysazujeme na záhony, na políčko, ale i na slámu či do nejrůznějších nádob.

Pěstování brambor na slámě

Pokud se rozhodneme pěstovat brambory ve slámě, usnadníme si nejen péči o tuto plodinu, ale později i její sklizeň. Vrstva slámy se totiž osvědčila nejen jako prostředek, jímž potlačíme růst plevelů, ale také jako účinná prevence proti výskytu některých nepříjemných škůdců. (Mohla by to být třeba naše stará známá mandelinka bramborová.) A protože se hlízy brambor vyvíjejí ve slámě, můžeme je snadno sklízet, a navíc jsou zcela čisté.

Výsadba

Před výsadbou zeminu na záhoně prokypříme a ještě zapracujeme kompost. Potom na povrch takto připravené zeminy naskládáme brambory (vzdálenost dodržujeme jako při klasické sadbě) a zakryjeme je pak vrstvou slámy. Jakmile se objeví listy, zformujeme slámu do hrůbku (do kopečku). Protože hlízy se pak vytvářejí v navrstvené slámě převážně nad zemí, je třeba, aby byly zcela zakryty a nedostalo se k nim světlo, jehož vlivem by zezelenaly.

Permakulturní záhon

Pokud nemáte seno, můžeme si vyzkoušet tzv. permakulturní záhon. A není to tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vybereme si místo, kde záhon založíme. Trávu tu nemusíme sekat, stačí ji jen zakrýt hnojem, čerstvou trávou nebo i vytrhaným plevelem, vznikne nám tak životadárná vrstva, která bude zdrojem živin a dusíku. Na tuto vrstvu položím papírový karton (může to být i karton od vajíček), který zabrání růstu plevelů. Do kartonu vyřízneme v místech, kam chceme vysadit brambory, křížky – na ně pak naklíčené hlízy položíme. Pak na karton navršíme další vrstvu hnoje – nebo trávy, slámy anebo listí – bude sloužit nejen jako mulč, ale také jako zdroj důležitého uhlíku.

Anebo…

Na pěstování brambor vlastně nepotřebujeme ani zahradu, nahradí ji třeba terasa, veranda či balkon. Postačí nám správná nádoba s otvory – můžeme si ji buď koupit, anebo jako správní kutilové sami vyrobit. Na pěstování brambor se hodí v podstatě jakákoliv větší nádoba – vybrat si můžeme květináč, bednu nebo soudek, ale musí mít minimální průměr 30 cm a hloubkou také 30 cm. V současné době jsou na trhu i speciální květináče na brambory, které poznáte podle toho, že mají ve spodní části „dvířka“, která pak stačí otevřít a sklidit jen tu část hlíz, které zrovna potřebujeme (ostatní tam ještě ponecháme).