zdroj Pixabay

BRAMBORY JSOU ZÁCHRANÁŘI

In Poradna, Zelenina by walsla

Jedním z hlavních cílů a úkolů zahrádkáře je vypěstovat co největší úrodu velmi raných a raných brambor, které můžeme sklízet už během června. Brambory jsou pro nás významnou zahradní plodinou, důležitou ve výživě lidí. A je jisté, že v historii několikrát zachránili lidstvo před hladomorem, také proto se jim někde říká „druhý chléb“.

Brambory zachraňují lidstvo

Brambor obecný nebo také lilek brambor anebo brambor hlíznatý (Solanum tuberosum) – to je ten zázrak naší zahrádky i kuchyně.
Brambory patří k nejvýznamnějším zemědělským plodinám, spolu s pšenicí, rýží a kukuřicí zajišťují výživu lidstva. Jejich obsahové látky bezesporu prospívajícím našemu zdraví. Jsou oblíbené nejen díky vynikající chuti a širokému využití v kuchyni, ale také pro poměrně jednoduché pěstování, nenáročnosti na přírodní podmínky a hlavně díky vysokým výnosům.
Do Evropy se dostaly díky španělským dobyvatelům již v první polovině 16. století, ale k rozmachu pěstování na našem kontinentě došlo až mnohem později, a také proto byli Evropané ochráněni před mnohými hladomory i kurdějemi.
Běžné brambory obsahují velké množství škrobu, dále bílkoviny, minerální látky (hořčík měď železo, zinek, fosfor, jód, vápník…) a samozřejmě i vitamíny (C, B) a navíc se doporučují jako dietní strava.

Nová rostlina a nová jména

Nová rostlina dostávala průběžně nová jména. Zatímco botanikové ji v 17. století pojmenovali „papas“, Italové ji říkali „tartufo nebo tartufolo“ (což znamená lanýž), ve Francii jí říkali „pomme de terre“ (zemské jablko) a dál se už v evropských jazycích šířily nejrůznější obměny (ze švýcarského “catoufle” k německému “kartoffel”, polsky “tarfofel”, rusky “kartofel…).
A  jenom u nás má brambor několik krajových názvů: zemáky, zemská jablka i japka, erteple, kobzole, zemčátka, krumple, bandury…

Hlavní podmínka úspěchu

Podmínkou úspěšného pěstování brambor v zahradě je nejen vhodná odrůda, ale také kvalitní sadba. Kvalitní sadbu si zajistíme od semenářské firmy, která se zabývá výrobou a distribucí certifikované sadby. V žádném případě bychom neměli sázet sadbu z vlastní úrody (z předchozího roku), sadbu neznámého původu, ani sadby odrůdově nejednotné, smíšené, stejně jako nepoužijeme brambory poškozené či nahnilé.