zdroj Pixabay

ČEKÁ NÁS VÝSADBA SAZENIC

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Výsadba, sázení nebo také vysazování je dalším důležitým krokem v pěstování. Jednoduše to znamená vkládání rostlin do půdy. V dubnu je již zahrada plná pučících a rašících rostlin a je to pro zahradníka právě měsícem výsadby. Mnohé plodiny mají nejvyšší čas dostat se do země. Na připravené zeleninové záhony sázíme naši předpěstovanou zeleninu a květiny (včetně sazeniček, které jsme si zakoupili). Mladé sazeničky musíme na nové podmínky také dobře připravit. 

Hloubka výsadby

Hloubka výsadby sazenic ovlivňuje další růst nových rostlinek. Většinu druhů vysazujeme do hloubky, v níž byly předpěstované. Například celer či hlávkový salát potřebují výsadbu mělkou. Pokud bychom vysadili salát hlouběji, často se stává, že nevytvoří hlávku, protože jeho srdíčko není nad úrovní půdy. A celer, ten zase při hlubší výsadbě nejen špatně roste, ale jeho bulvy jsou malé a deformované. Naopak hlubší výsadbu musí mít pór, který vytváří delší bílou část určenou ke konzumaci. Hlouběji vysazujeme také rajčata (hlavně vysoké odrůdy).

Otužování sazenic

Otužováním rozumíme postupné přivykání rostlin, které jsme si předpěstovali v dosud chráněných prostorách – doma, v pařeništi nebo ve skleníku. A co to znamená pro sazenice? Postupně je připravujeme na intenzivnější světlo a také různou teplotu – ať už zvýšenou či sníženou. Právě díky otužování se mladé křehké rostliny mohou vyhnout šoku a jejich růst se tak nezastaví.
S otužováním sazenic začneme minimálně 10 dní před jejich vysazením na trvalé stanoviště. Bývá to většinou během dubna, to už jsou rostlinky dostatečně vyvinuté a připravené na další fázi.

Jak na to

Začít musíme opatrně. V prvních dnech dáme sazenice ven jen na několik hodin. Zprvu je umístíme na stinné stanoviště chráněné před přímým sluncem, deštěm a větrem. Postupně délku pobytu venku prodlužujeme a několik dní před výsadbou je už necháme venku i přes noc. Sledujeme předpověď počasí, a pokud hrozí nebezpečí nočních mrazíků, sazenicím poskytneme úkryt pod netkanou textilií nebo folií. Pokud máme sazenice v pařeništi, můžeme je otužovat přímo tam – otvíráme a zavíráme okna pařeniště a na ochranu je v případě potřeby přikryjeme rohoží nebo plachtou.

Výsadba sazenic

Pokud sazenice nakupujeme, pak vybíráme tolerantní a rezistentní odrůdy zeleniny. (Rezistence v zahradnictví znamená úplnou nebo zvýšenou odolnost vůči napadení chorobou, ať už virovou, bakteriální, houbovou…) Na své zahrádce se snažíme pěstovat tzv. bio zeleninu, což znamená podle ekologických zásad a to bez nebo jen s minimem chemického ošetření. U pěstování zemědělských plodin (ovoce, zelenina) je zakázáno používat herbicidy, pesticidy a umělá hnojiva.
Osivo těchto odrůd je sice poněkud dražší, ale výdaje se nám vrátí, protože si ušetříme práci i náklady za chemii.