zdroj Pixabay

LUPINY JAKO VYSOKÉ SVÍCNY ZAHRADY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Mohutná dekorativní trvalka s hustými barevnými střapci, jedna z nejstarších a také nenáročných kulturních plodin – to je lupina. Některé druhy se dokonce pěstují pro jedlá semena, jako luštěniny či jako náhrada kávy, jiné zase pro zelené hnojení a vylepšení kvality půdy. Ale většinou ji známe jako zajímavou vysokou rostlinu zdobící naše zahrádky svými velkými výraznými krásně vybarvenými soukvětími.

Lupina je státní rostlinou Texasu

Lupina byla oblíbenou rostlinou už ve starém Římě. Rod Lupinus je velmi bohatý, zahrnuje více než 200 druhů, které se od sebe významně liší. Některé patří k letničkám, jiné k trvalkám. Rostou v Severní i Jižní Americe, ve Středomoří i ve východní Africe či na Blízkém východě. Lupina se dokonce stala státní rostlinou Texasu, na jehož území roste pět druhů (Lupinus subcarnosus, L. texensis, L. havardii, L. concinnus a L. plattensis).

Lupina aneb vlčí bob

Tuto bobovitou rostlinu známe většinou jako lupinu, ale  můžeme se setkat i s názvem vlčí bob. U nás není žádný druh původní a nejvíce je tu zastoupena lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus). Roste tu však i lupina bílá (L. albus), kterou z antického Říma dovezli na území Gálie, žlutá (L. luteus) se začala pěstovat v Německu někdy koncem 19. století. Odtud se lupiny postupně rozšířily po celé Evropě. V celém Středomoří roste hlavně l. úzkolistá (L. angustifolius), na Pyrenejském poloostrově L. hispanicus.

Pěstování lupiny není složité

Lupina mnoholistá je vytrvalá asi 100 až 150 cm vysoká bylina. Její listy jsou dlanitě rozložené, na rubu jemně chlupaté. Květy vyrůstají ve velkých hustých soukvětích a plodem je chlupatý lusk s mnoha semeny. Jejich barva je většinou modrá, ale vyskytují se bílé, červené, fialové i různé barevné kombinace. Kvete v červenci a srpnu a pokud odstraňujeme odkvetlá květenství, může začít kvést znovu. Lupiny nejčastěji rostou na sušších místech, skalnatých svazích a vápnitých a hlinitopísčitých půdách. Většina druhů preferuje dobře propustné půdy a teplé klima.

Lupina potřebuje slunečné stanoviště nebo polostín. Vyhovuje jí hlubší dobře propustná půda bohatá na živiny. Měla by být humózní a písčitá, ale snese i kamenitou – nemá ráda vápník. I když lupina nesnáší přemokření, dopřejeme jí dostatečnou zálivku. V mokré půdě dochází k hnití kořenů a postupně k uhynutí celé rostliny. V suchých letních dnech potřebuje vodu, jinak by se dobře nerozvíjela a mohlo by jí napadnout padlí. Rozmnožuje se semeny a v okolí mateřské rostliny často vyrůstají semenáčky.