zdroj Pixabay

ROMANTICKÁ SRDCOVKA NA ZAHRADĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Křehká, romantická, něžná, nádherná – taková je srdcovka, která se sice pomalu, ale přece jen opět vrací do našich venkovských i městských zahrádek. Kdysi ji pěstovali snad všichni, protože je nejen krásná, ale i vděčná a nenáročná a docela určitě pro ni najdeme to nejlepší místečko, aby nám mohla přinášet radost.

Křehká srdcovka

Zajímavá rostlina, jejíž něžné romantické květy připomínají skutečně tvar srdce, takže není pochyb, jak získala své jméno. Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis) je okrasná zahradní rostlina, kvetoucí nezaměnitelnými červeně růžovými srdčitými květy na tenkých výhoncích. Možná ji známe také pod starším názvem Dicentra. Pochází z východní Asie, kde roste v řídkých světlých lesích severovýchodní Číny a Koreje. Do Evropy i do Severní Ameriky se dostala až v 19. století. Nejprve ji pěstovali v zámeckých, později i na venkovských zahradách a brzo byla všeobecně oblíbenou květinou. Na některých místech dokonce zplaněla a stala se součástí volné přírody.

Srdcovka v květinové zahradě

Patří k jarním květinám, z dužnatých kořenů vyrůstají volné trsy stonků a v dubnu až květnu se na jejich koncích objevují obloukovitě prohnutá hroznovitá květenství skládající se z růžových srdčitých květů. Po odkvětu postupně usychá, proto se někteří pěstitelé mohou domnívat, že jim rostlina uhynula. Ale srdcovka jen zatahuje do země, protože musí přečkat zimu a díky dužnatým kořenům bez problémů vydrží až do příštího jara. Aby po ní nezůstal prázdný záhon, je vhodné vysadit do její blízkosti jiné rostliny, které ji přes letní čas jakoby nahradí.

Aby srdcovka krásně kvetla

Srdcovka je nenáročná a dlouhověká trvalka, která každým rokem zvětšuje trs. Je velmi křehká, ale může dorůst do výšky až 1 metru. Pokud rostlině zabezpečíme vhodné podmínky, stane se ozdobou zahrádky na mnoho let.
Vybereme pro ni místo na chráněném částečně slunném či polo stinném stanovišti.
Půda by měla být mírně vlhká s dostatkem živin, ještě ji vylepšíme vyzrálým kompostem – tím podpoříme lepší vitalitu a bohatost kvetení.
Zaléváme ji velmi opatrně, protože silnější proud vody by ji mohl díky její křehkosti poškodit.
Srdcovku můžeme také pěstovat v přenosných nádobách, jimiž zdobíme terasy, odpočinková zákoutí. Protože je to rostlina jedovatá, je nutná zvýšená opatrnost, pokud máme malé děti. Dicentra se nejčastěji rozmnožuje na podzim dělením trsů. Zkusit to můžeme i pomocí semen, která se vytvářejí po odkvětu v tobolkách, ale musíme je nechat dozrát. Pak se také může stát, že najdeme na zahradě malé semenáčky. Zkušenější pěstitelé rozmnožují také pomocí vyzrálých bylinných řízků.