zdroj Andrey Korzun

VĚNCOVEC S OSVĚŽUJÍCÍ VŮNÍ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Jestliže se rozhodneme pěstovat doma oblíbenou pokojovou rostlinu věncovec, pak už určitě nebudeme potřebovat žádný osvěžovač vzduchu. Jeho květy totiž vydávají velmi příjemnou vůni. Jiný název je jasmín Podobá se jiné pokojové květině – voskovce, se kterou je často zaměňován. Pěstujeme jej na obruči nebo na jiné opoře.

Věncovec se podobá voskovce

K oblíbeným pokojovým rostlinám patří také půvabný věncovec květnatý (Stephanotis floribunda). Říká se mu také madagaskarský jasmín, pochází z dalekého Madagaskaru, z jižní Číny a Indonésie. Známo je několik druhů, ale pro pěstování v bytě se hodí jenom druh „floribunda“. Je to rostlina s dlouhými silnými výhonky, kožovitými tmavozelenými listy zdobenými výraznou žilnatinou. Kvete nejčastěji v létě, sněhobílé květy s nádhernou vůní ji zdobí několik týdnů. Věncovec se velmi podobá jiné pokojové rostlině – voskovce. Často je s ní také zaměňován. Mají stejný vzhled i způsob pěstování. Ale zatímco z věncovce je možné ořezávat květy, z voskovky nikoli (to by pak už nikdy nekvetla).

Pěstování – co potřebuje

Je to rostlina poněkud náročnější.

 • Opora: liánovité výhonky věncovce dorůstají až do 3 m, proto potřebuje dobrou oporu. Výhonky s listy a květy opatrně omotáváme kolem ní – do věnce (odtud vznikl její český název).
 • Zemina: má být výživná a propustná, nejlépe rašelinový substrát smíchaný s pískem.
 • Stanoviště: vybereme vzdušné a světlé, ale bez přímého poledního slunce. Stanoviště bychom neměli zbytečně měnit, ani s rostlinou otáčet, nesnáší přemisťování, hlavně v době, kdy nasazuje květy, poupata by mohla začít opadávat.
 • Teplota: ideální je běžná pokojová teplota, na přezimování  od 12 do 15 °C (nesnáší příliš vysoké teploty, pak by nekvetla).
 • Zálivka: musí být pravidelná a vydatná, hlavně když začnou rašit výhonky, aby však vyzrály, zálivku omezíme. Substrát by neměl během růstu vyschnout, nesmí ale zůstat ani přemokřený. Přes zimu musíme zálivku snížit, půdu necháme trochu, ne však zcela vyschnout. Vodu používáme odstátou, případně dešťovou. Při používání tvrdé vody nebo při nedostatku světla žloutnou listy.
 • Vzdušná vlhkost: věncovec miluje zvýšenou vlhkost vzduchu, bez které by dobře neprospíval. Listy pravidelně rosíme nevápenatou vodou (květy nerosit). A květináč postavíme do misky s vlhkými oblázky.
 • Hnojení: je důležité od jara až do konce léta, abychom podpořili kvetení, přihnojujeme od března až do srpna každých 14 dní standardním tekutým hnojivem.
 • Množení: je možné vrcholovými stonky, které jsou z minulého roku. Než je zasadíme do nádoby, ponoříme je do stimulátoru, aby dobře zakořenily. Výhonkům zajistíme teplo a vlhko, když celý květináč přikryjeme plastovým sáčkem.
 • Přesazování: se hodí pro mladé rostlinky, které ho dobře snášejí. Přesazujeme je každoročně v únoru před vyrašením výhonků. Starší rostliny každé 2 roky.
 • Škůdci: věncovec bývá napadán (hlavně při teplém přezimování) sviluškami, mšicemi a bohužel i štítenkami, pak musíme použít doporučené herbicidy.
 • Ořezávání: holé výhonky vez listů nepřidávají rostlině na kráse. Je dobré je tedy seříznout – ořezávání provádíme během ledna a února, protože později se na nových výhoncích objevují květy. Když se objeví první pupeny, už s květinou nemanipulujeme.