zdroj Pixabay

VANILKA S OMAMNOU VŮNÍ

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Koření, které patří k těm nejdražším – to je právě vanilka. První místo si už po staletí drží jiná krásná užitková rostlina: vzácný šafrán. Vanilku využíváme v kuchyni a bez její nenahraditelné vůně a chuti si sladké pečení nedovedeme už ani představit. Přidává se do vánočního cukroví, do moučníků a bábovek, řezů i krémů, do zmrzliny či do smoothie.

Vanilovník nebo také vanilka

Vanilovník plocholistý nebo i vanilka pravá (Vanilla planifolia) je druh tropické hmyzosprašné orchideje pocházející z Mexika, kde má své speciální „dvorní“ opylovače: jsou to včely rodu Melipona, které žijí právě v této oblasti. Později se ukázalo, že opylovat vanilku mohou i některé druhy kolibříků. V dnešní době se její pěstování rozšířilo snad do všech tropických regionů, vanilkové plantáže jsou například na Madagaskaru, na Bahamách, na Srí Lance či v Indonésii – a opylování se řeší uměle pomocí dlouhé jehlice. Rostliny se ve volné přírodě dožívají 20 až 50 let.

Epifytická liána

Vanilka je epifytická liána, která se šplhá po stromech a tuhý stonek může dosáhnout délky až 25 metrů. (Rozvětvuje se jen při zaštipování.) Má podlouhlé dužnaté listy a vzdušné kořeny, jejich pomocí zachycuje vlhkost. Má-li správné podmínky, roste docela rychle, za měsíc má přírůstek 20 až 30 cm. Začíná kvést až od třetího či čtvrtého roku. Její květy jsou bledě zelené a jsou otevřené jen několik málo hodin, jestliže není v tuto dobu opylen, odpadne a plod vanilky se pak nevytvoří.
(Epifyty = organismy, které rostou na jiných žijících rostlinách, ale neparazitují na nich, vyživují se samostatně.)

Vanilkové plody

Vanilka se pěstuje kvůli svým plodům. Tvoří je zelené tobolky (lusky podobné fazolovým) dlouhé od 15 až do 30 cm, které se sklízejí polozralé. Pak je pěstitelé suší a fermentují, což trvá tak 6 měsíců a teprve pak získají svou typickou tmavohnědou barvu a uvnitř aromatický vanilin. V této podobě dostaneme koření do kuchyně. Vanilkový lusk podélně rozřízneme a dužinu spolu se semeny seškrábneme.

Vanilovník můžeme pěstovat jako pokojovku

Vanilovník můžeme pěstovat i v běžných pokojových podmínkách. Ideálním místem pro vanilku je vytápěný skleník či zimní zahrada nebo světlý a teplý obývací pokoj.
Zvolíme vhodnou nádobu a vzhledem k tomu, že se jedná o liánovitou rostlinu, nezapomeneme ani na podpěru.
Potřebuje dobrou úrodou půdu s dostatkem vláhy.
Je náročný na teplotu, ta by se měla pohybovat od 20 až 27 ° Celsia. V žádném případě nesmí teplota klesnout pod 15 ° C.
Stejně důležitá je i vlhkost vzduchu, kterou bychom měli udržet kolem 80 procent. Pokud ji pěstujeme v suchém panelákovém bytě, musíme ji pravidelně rosit.
Na výživu není nijak náročná, hnojení postačí několikrát do roka.
Umístíme ji na stanoviště s rozptýleným světlem, protože ostré sluneční paprsky by mohly tuto orchideu popálit.
Jakmile rozkvete, je třeba vanilku uměle opylovat třeba malým štětečkem.
Rostlina se však snadno množí řízkováním.