zdroj Pixabay

OTOČNÍK STROMOVITÝ VONÍ PO VANILCE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Jednou z nejkrásnějších pozdního léta je dekorativní  otočník. Přinese nám do zahrádky krásnou barvu, vůni vanilky a umocní tak příjemnou letní náladu. Je to nižší stálezelený kompaktní keřík pocházející z dalekého Peru, který si získal oblibu u našich zahrádkářů a milovníků jemných voňavých květin. Když začne rostlinka odkvétat, seřízneme ji, aby znova obrostla a my tak docílíme ještě větší nádheru vanilkových květů také radost a potěšení.

Není to vanilka, ale voní jako vanilka

Rostlina se vzpřímeným keříčkovitým růstem a sytě zelenými vroubkovanými listy má poněkud zvláštní jméno otočník stromovitý (Heliotropium arborescens). Rodové jméno Heliotropium pochází z řeckého pojmenování slunce. Dosahuje do výšky od 40 do 50 cm. Kvete dlouho už od června až do září. Její jemné květy jsou složené z pěti okvětních lístků seskupených k vrcholíku, mají růžovou, modrofialovou nebo fialovou barvu a voní po vanilce. Je velkým lákadlem pro nejrůznější druhy motýlů.
S pravou vanilkou ho spojuje pouze výrazná vůně, jinak příbuzní nejsou. I když by nás to lákalo, nelze ho používat jako koření, protože obsahuje jedovaté alkaloidy. Otočník pěstujeme pouze jako rostlinu okrasnou. Okouzlující vanilková vůně jeho květů je obzvlášť intenzivní ve večerních hodinách a díky ní máme o provoněnou zahradu postaráno.

Péče o nenáročný otočník

Rostlinu vysazujeme na připravené záhony, nebo do truhlíku či do vhodné vegetační nádoby, které pak umístíme na terasu či na balkon nebo jimi vyzdobíme odpočinková zákoutí zahrady.

  • Vyžaduje propustnou výživnou půdu. Měla by být písčitá a dobře propustná, bohatá na živiny. Použít můžeme třeba humózní substrát s obsahem rašeliny.
  • Vybíráme pro ni stanoviště, které je chráněné před větrem, kde se jí bude dobře dařit. Vyhovuje jí dostatek slunce, ale je lepší chránit ji před přímým poledním svitem, aby sluneční paprsky nespálily listy.
  • Během vegetační doby je důležité mírná, ale častá a pravidelná zálivka. Otočník nesnáší trvalé přemokření. Květináč by však neměl nikdy vyschnout, protože pak se otočník z přeschnutí zotavuje jen velmi těžko a listy částečně odumírají.
  • Rostlinu hnojíme vždy jedenkrát za týden.
  • Je také nutné, abychom odkvetlé části pravidelně odstraňovali, aby se utvořilo nové.
  • Otočník není mrazuvzdorný, proto jej musíme na přezimování připravit – uložíme ho na místě s teplotou od 12 do 15 ° C a jen s minimální zálivkou.
  • Množit ji můžeme na jaře i v létě bylinnými řízky – snadno zakořeňuje vrcholovým řízkem se 3 páry listů.
  • Někdy se mohou na otočníku objevit škůdci. Bývají to molice a mšice. Jako ochrana při napadení mšicemi se doporučuje Pirimor, na molice je nejvhodnější použít Mospilan.