zdroj Pixabay

STAROSTI ZAHRÁDKÁŘE V DUBNU

In Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Zahrada ať už okrasná, zeleninová či ovocná teď potřebují připraveného zahradníka. Jaro nastartovalo velkou rychlostí…po mrazech už ani památky. Proto také, i když letos s jistým omezením, zahradníci i zahrádkáři zvýšili iniciativu a věnují se plně svým rostlinkám. Příroda je mocná čarodějka. Jak to tedy vypadá v zeleninové a v ovocné zahradě.

V zeleninové zahradě

V zeleninové zahradě nás čeká výsev i vysazování.
Vyséváme na záhony ředkvičku, hrášek i červenou řepu salátovou a koncem měsíce už můžeme sít cukrovou kukuřici.
Vysazujeme rané brambory, které jsme si předem předklíčili. A koncem měsíce už můžeme dávat do země květák, zelí a kedlubny, brokolici a také celer.
Do zakořeňovacích nádob vyséváme teplomilné rostliny (okurky, dýně, melouny či cukety).
Do skleníku, pařeniště nebo pod fóliové kryty můžeme vysadit papriku, rajčata, lilky, rané kedlubny a salát.

Pečujeme o česnek a cibulku, opatrně je okopáváme.
Pečujeme o výsev a výsadbu a v době sucha ji zavlažujeme. Zeleninu na záhonech chráníme před nočním chladem – použijeme netkanou textilií. Ochrana se nám vyplatí, získáme tak dřívější úrodu.

Bylinková zahrádka

A nesmíme zapomenout ani na bylinkářskou zahrádku. Teď je ten vhodný čas na výsev nejrůznějších aromatických bylinek. Nejsou nijak náročné na pěstování a postačí nám od každého druhu jeden trs. Snadno je také můžeme pěstovat v nádobě, v okenním truhlíku apod. A budeme je mít hned po ruce. Vysít si můžeme majoránku, oregano, tymián, kopr, estragon, bazalku i saturejku a také rukolu, šalvěj či levanduli nebo mátu.

Zahrada ovocná

Jarní termín výsadby nových stromků je vhodný pro druhy teplomilné (meruňka, broskev). Měli bychom je vysadit do konce měsíce, ale stromky zakoupené v kontejneru je možné vysazovat i později.
S řezem peckovin můžeme začít od poloviny dubna. Potřebujeme k tomu kvalitní ostré nůžky a teplý sluneční den. Řezné rány hned ošetříme stromovým balzámem nebo latexem. Jestliže ovocné stromy rostou příliš rychle, provedeme jejich řez ještě před rozkvětem.
I nadále lze pokračovat v roubování ovocných dřevin.
Stromy přihnojíme dusíkatým hnojivem.
Mulčování (například drcenou kůrou, použít můžeme i drcené šišky jehličnanů) nám pomáhá v boji proti plevelům.
Jahodiště vyčistíme, odstraníme suché listy, jemně zkypříme a přihnojíme speciálním hnojivem.
Drobné ovoce (tedy rybíz, angrešt, réva, josta) rozmnožujeme hřížením nebo řízky.