zdroj Pixabay

DUBEN A ZAHRÁDKÁŘ V OKRASNÉ ZAHRADĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Počasí sice zatím vypadá více podivně než dubnově… a mráz si snad popletl roční období. Ale jarní teploty, které meteorologové slibují na příští týden, nás nenechají na pochybách. Až to vypukne, budeme mít plné ruce práce, zatím jen za okny smutně pozorujeme květy ovocných stromů a trpíme pocitem bezmocnosti. Kdepak, přírodě poručit neumíme. Přesto si připomeneme, co všechno nás čeká – třeba v okrasné zahradě.

Duben v okrasné zahradě

Prohlédneme, jak které dřeviny odolaly zimnímu období. Až do zdravého dřeva odřízneme namrzlé, suché, poškozené nebo i nemocné větve okrasných dřevin.
Seřízneme také keře, které jsme vysadili na podzim. Necháme 3 očka nad kořenovým krčkem – keř se pak dobře rozvětvuje hned zdola a je hustší.
Odstraníme odkvetlé květy narcisů, tulipánů, modřenců, sněženek, kosatečků, ladoněk… ale listy na rostlinách ponecháváme až do zatažení – cibule zesílí a budou se lépe vyvíjet.
Vysazujeme jehličnany a také některé cibuloviny (například lilie, jiřiny, mečíky).
Potřebujeme-li přesadit azalky či rododendrony, teď je ten správný čas. Je však třeba dávat si pozor, aby se nám nerozpadl jejich kořenový bal.
Trvalky, které bychom chtěli rozmnožit (například kapradiny, kopretiny, funkie či chryzantémy), využijeme způsobu dělením trsů. Bezpečnější je oddělit je ručně, pokud jsou však příliš husté, pomůžeme si ostrým nožem. Při výsadbě pak postupujeme rychle, aby nám kořeny zbytečně nevysychaly.

Již v druhé polovině dubna je čas na zakládání nového trávníku. Využijeme zakoupená semena nebo položíme kobercový trávník.
Předpěstované letničky, které snesou mírné mrazíky (např. hledíky, měsíčky, macešky, zářivky…) můžeme začít vysazovat už koncem měsíce. Nenáročné letničky (jako například gazánie, lobelky, astry, aksamitníky, lichořeřišnice…) vyséváme na záhon rovnou a půdu udržujeme rovnoměrně vlhkou.
Pomalu přihnojíme rozpustným hnojivem rostliny, které jsme si předpěstovali, a koncem měsíce začneme otužovat – přemístíme je na terasu, na balkon…
Jezírko potřebuje vyčistit od listí a kalu, seřízneme trávy na jeho břehu a než dovnitř umístíme rostliny a rybky, necháme vodu alespoň 14 dní odstát. S výsadbou vodních rostlin začneme až koncem měsíce.
Také skalka už volá po očistě a také potřebuje vysadit nové rostlinky.
Skleník i pařeniště je nutné zastínit, protože jarní sluníčko už má velkou sílu a rostlinky by se mohly spálit. Nezapomínáme pravidelně větrat.