zdroj Wiki

JAK PĚSTOVAT ZÁZVOR Z KOUPENÉHO KOŘENE

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Pěstování zázvoru není složité. Jestliže si můžeme koupit semeno či sazenici v kamenném zahradnictví nebo v e-shopu, anebo ji získáme od domácího pěstitele, je to jednodušší. Je to lepší než z kořene, který si přineseme z obchodu, protože ten je ošetřený látkami na zpomalení růstu, aby během skladování neklíčil. Ale ani to není pro nás překážkou: kořen namočíme přes noc do vody, aby se zpomalovače růstu vylouhovaly.

Nejkvalitnější zázvor

V tropických pralesích Asie můžeme i dnes najít volně rostoucí zázvor. Největším producentem zázvoru je nejen Asie a Indie, ale pěstují ho i v Africe, v Austrálii a také v Karibiku (například na Havaji). Ovšem nejkvalitnější zázvor se pěstuje na Jamajce.

Pěstování z kořene

V našich klimatických podmínkách můžeme zázvor pěstovat jako hrnkovou rostlinu. Pouhý kousek kořene zázvoru, který si koupíme v obchodě s potravinami nám bude stačit, abychom si vypěstovali svou rostlinu. Část kořene klidně spotřebujeme (na čaj, k masu, na omáčku či polévku nebo třeba na výrobu domácího sirupu) a zbylou část kořene namočíme přes noc do vlažné nechlorované vody.

Do květináče či jiné nádoby (vybíráme spíš širší, protože zázvor se rozrůstá do šířky, musí mít tedy dostatek místa, aby kořen narostl) dáme zahradnický substrát, do kterého zasadíme namočený kořen a přikryjeme asi 3 až 5 cm zeminy. Pokud je kořen již naklíčený, položíme jej na substrát rašícími pupeny směrem nahoru.
Nádobu se zázvorem dáme na teplé a světlé místo (nemusí to být na přímém slunci). Je třeba pravidelně zalévat, protože rostlina bude potřebovat dostatek vláhy.

Chvilku to potrvá, ale po několika týdnech se objeví první výhonky. Zázvor můžeme od druhé poloviny května (tedy po Serváci, Pankráci a Bonifáci) pěstovat také venku, ale je třeba jej koncem září (před příchodem přízemních mrazíků) uklidit domů. Pokud nemáme možnost letnit zázvor na zahrádce, umístíme jej na balkoně či na terase.

Rostlina potřebuje asi 10 měsíců, než lze začít se sklizní, tzn. než naroste dostatečně velký kořen. Ale během této doby si můžeme již po 3 až 4 měsících „uždibovat“ po kouscích – odhrneme hlínu, kousek si uřízneme a pak opět přihrneme. Takto vlastně můžeme získávat zázvor trvale. Je také možné hlavní oddenek po 10 měsících vyjmout a v nádobě nechat jen pár malých bočních oddenků, ze kterých později naroste nová rostlina.

Jak pěstovat zázvor z kořene radí odborník na slovo vzatý – pan MUDr. Zbyněk Mlčoch