zdroj Pixabay

ZÁZVOR JE NA PĚSTOVÁNÍ ZCELA NENÁROČNÝ

In Bylinky, Poradna by walsla

Zázvor je sice exotická rostlina, ale jeho pěstování je skutečně neuvěřitelně nenáročné. Pěstovat jej můžeme ze zakoupeného kořene anebo ze semene. Samozřejmě je lepší koupit si semena (anebo sazenici) v zahradnictví nebo najdeme dodavatele na internetu. 

Zázvor a zázvor lékařský

Zázvor je vlastně koření, které se získává z oddenků rostliny stejného názvu: zázvor lékařský či obecný nebo pravý (Zingiber officinale).
Je součástí asijských kuchyní, má výraznou vůni a pikantní chuť; používá se jak do sladkých, tak i do slaných pokrmů. Působí příznivě na lidské zdraví – ať už čerstvý či sušený, vařený nebo i nakládaný. Zázvor má barvu okrovou, žlutou až červenou a v obchodech nám nabízejí zázvor černý (to jsou neoloupané oddenky) a také zázvor bílý (oddenky oloupané) a v Japonsku se používá zázvor růžový (což jsou nakládané plátky oddenku).

Exotická rostlina

Zázvor je pro nás původem rostlina exotická, pochází z jižní Asie (Čína, Himaláje, Indie) v sanskrtu je nazýván „višvabhésadž“ – tedy „univerzální medicína”. V Evropě byl používán už v antickém Řecku a Římě, největší zájem o něj byl ale ve středověku, kde byl užíván jako úspěšný lék při léčbě moru. Lidé mu říkali „panacea“ – to znamená „lék od všech nemocí“.

Na našem kontinentě se zázvor rozšířil jako jiné komodity díky španělským objevitelům a arabským obchodníkům – stal se důležitým a žádaným obchodním artiklem. Později poněkud upadl v zapomnění, ale v poslední době se stoupajícím zájmem o léčitelství a také o nové orientální pokrmy prožívá svou renesanci.

Zázvor můžeme sami pěstovat

Pěstování zázvoru není náročné, v našich podmínkách ho můžeme vypěstovat ze semen i jako hrnkovou rostlinu. Jednou z mála odrůd, která toleruje naše chladné zimy, pěstuje lidstvo už více než 3 tisíce let – je to zázvor bengálský (Zingiber Rubens). Je to vytrvalá a dekorativní rostlina, která má trávovitý vzhled a dorůstá do výšky přes 1 metr. Má štíhlé podlouhlé tmavozelené listy a vytváří masité, uzlovité a rozvětvené oddenky.

Zakoupená semena sázíme do běžného mírně kyselého (asi 6 pH) zahradnického substrátu, na světlém místě začínají brzy klíčit a první výhonky se objevují do 2 až 3 týdnů. Rostlinka má ráda dostatek světla, najdeme jí vhodné světlé stanoviště, můžeme jí vystavit i slunečním paprskům, ale stejně dobře zvládne i polostín.
Vyžaduje pravidelnou a dostatečnou zálivku, musíme si však dávat pozor, abychom rostlinu nepřelili, jinak by nám totiž nekvetla.
Kvete během léta a její květy se podobají orchidejím. Během podzimu nadzemní část rostlinky zvadne a my můžeme sbírat svou vlastní úrodu – vybrat kořen zázvoru.