zdroj Wiki

NENÁPADNÁ, ALE ZÁZRAČNÁ KALISIE

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Kalisie je rychle a bujně rostoucí rostlina, a právě tyto její vlastnosti jsou pro léčitelské účely ideální. Říká se jí také „domácí ženšen“, zlatý či „Venušin vlas“ nebo také „zlatý vous“. Právem si zaslouží přívlastek „zázračná“, protože intenzivní výzkum této rostliny prokázal široké spektrum léčivých látek. Ukázalo se, že se kalisie hodí na léčení nejrůznější onemocnění. Velkou tradici v lidovém léčitelství má v Rusku.

Účinné látky kalisie

Je to robustní voňavá ale přesto ne příliš nápadná trvalka. Zajímavé je, že před deštěm její bílé kvítky začnou slabě příjemně vonět po hyacintech (odtud také pochází její jméno). Obsahuje například flavonidy, alkaloidy, glykosidy, ale také vitamíny BC a PP, z minerálních látek je to třeba železo, chrom, bór, měď, selen, vápník…

Na co se kalisie používá

Jeho účinky jsou například antioxidační, močopudné, protikřečové žlučopudné…
Povzbuzuje imunitu, pomáhá proti škodlivým mikroorganismům. Užívá se například při různých druzích alergie, pomáhá při astmatu a plicních chorobách. Dále je účinná při cukrovce, osteochondroze (onemocnění, která ovlivňují růst kostí zejména u dětí a dospívajících) či pankreatitidě (zánět slinivky břišní).
Využívá se při onemocnění sleziny, žlučových cest, na nemoci žaludku i tenkého střeva, na žaludeční a dvanácterníkové vředy a na různé tzv. ženské nemoci. Dobré výsledky prokazuje při léčbě zánětlivého onemocnění ledvin, prostaty i močového měchýře.
Je znám i její protirakovinový účinek – pomáhá při na rakovinu štítné žlázy, rakovinu ženských orgánů i žaludku. Velmi dobré výsledky se prokázaly při likvidaci myomů a cyst.

Zevní využití kalisie

Zevně se používá šťáva, která dobře hojí rány, spáleniny a různé kožní onemocnění.

Na co si dát pozor

Regenerační schopnost rostliny je obrovská, po odstřihnutí výhonů velmi rychle vyrůstají nové. Užívají se její listy i celé oddenky. Je však nutné dodržet přesné dávkování.
Kalisia nemá žádné nežádoucí účinky, ale neměla by se užívat dlouhodobě – po 3 týdnech užívání následuje týdenní přestávka. Taky by ji neměly užívat děti, těhotné a kojící ženy.

Jak používat kalisii doma? Co si z kalisie připravit? Viz Kalisie potřetí.