ZÁZVOR JE PRÝ VŠELÉK, ALE UŽÍVEJME HO OPATRNĚ

In Bylinky, Poradna, Recepty by walsla

Zázvor je považován za všelék. Pokud jsme nachlazení či se objeví zažívací potíže, oceníme zázvorové léčivé účinky. Ale přesto musíme být opatrní a nepřehánět to. Zázvorem se totiž můžeme snadno předávkovat.

Zázvor je považován za všelék

Zázvorový kořen je považován za účinný všelék.

  • Preventivně působí při chřipkových onemocněních, pomáhá při nemocech z nachlazení, uklidňuje dýchací cesty.
  • Zabraňuje kornatění cév. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • Zvyšuje obranyschopnost organismu a povzbuzuje metabolismus.
  • Má blahodárné účinky na celou trávicí soustavu, zmírňuje křeče trávícího traktu, podporuje funkci žlučníku.
  • Díky antiseptickým účinkům dokáže bojovat s nejrůznějšími viry a bakteriemi.
  • Pomáhá při kinetóze (nemoc z pohybu – nepříjemný stav vyvolávající nevolnost až zvracení při jízdě autem, vlakem, lodí…), ale i při nevolnosti v těhotenství.
  • Zmenšuje bolest hlavy, zmírňuje napětí a úzkost.
  • Výtažky ze zázvoru dokonce zpomalují vznik nádorových onemocnění.

Zázvorové pivo, limonáda, sušenky…

Výrazná chuť zázvoru i jeho ostré aroma dává jídlům neobvyklou příchuť, proto si jej v současné době můžeme koupit téměř ve všech obchodech se zdravou výživou i v supermarketech. Asi největší pozornosti se těší nejrůznější osvěžující nápoje připravovaného z tohoto zázračného kořene, bývají to čaje, limonády i pivo. Osvěžující zázvorové pivo je oblíbené v Anglii, kde jej pijí i děti, protože má velmi nízký obsah alkoholu. Ve Švédsku zase připravují zázvorové koláčky či sušenky. Zázvor najdeme i v lékárnách, kde ho nabízejí jako potravinový doplněk ve formě kapslí, sirupů…

Se zázvorem opatrně

Při užívání zázvoru musíme být každopádně vždy opatrní. Zázvor se totiž nesmí ve větším množství užívat, a navíc ne každému vyhovuje. Malé děti do 3 let by zázvor neměly konzumovat vůbec. Můžeme si zapamatovat jednoduché pravidlo: Dospělý člověk by denně by neměl požít více než 4 gramy čerstvého zázvoru.

Osvěžující čaj se zázvorem, meduňkou a mátou

Připravíme si klasický zázvorový čaj, který nás posílí, osvěží a v zimě i zahřeje. Najemno si nastrouháme 1 lžičku zázvoru, zalijeme 250 ml vařící vody a necháme louhovat 10 minut. Pak ještě přidáme trochu čerstvé meduňky a máty a po dalších 10 minutách scedíme. Můžeme přidat lžičku medu a 1 kolečko citronu.

Zázračný zázvor s medem a citronem

Zázvor (asi 200 g) oloupeme škrabkou a rozkrájíme na kousky. Sloupneme kůru ze 3 omytých citronů a také je nakrájíme. Zázvor a citron rozmixujeme, do směsi přidáme med (množství podle chuti) a promícháme. Uchováváme v ledničce. Denně si pochutnáváme si na lžičce chutné zázračné medicíny a můžeme ji také přidávat do čaje, nebo z ní čaj i připravit.