zdroj Pixabay

ZELENINU MŮŽEME PĚSTOVAT I NA BALKONĚ

In Bylinky, Poradna, Zelenina by walsla

Ne každý má zahrádku se záhony, na kterých mu roste vlastní zelenina. Ale postačí i malý balkon, abychom si mohli pěstování na malém prostoru vyzkoušet. Dobře se na nový způsob zahradničení připravíme, a pak už stačí trpělivá péče o nové rostlinky, abychom si mohli dopřát lahodnou chuť čerstvé zeleniny. Není to bez práce, ale když se budeme o balkonovou zeleň dobře starat, určitě si nakonec pochutnáme.

Co budeme potřebovat

  • Zeleninu na balkoně pěstujeme ve větších nádobách, výhodné jsou nádoby se zásobníkem na vodu, které zajistí, že rostliny nebudou ani přesychat, ani nebudou přemokřené.
  • Na dno dáme jako drenáž kamínky, keramzit, štěrk…
  • Použijeme kvalitní substrát určený pro pěstování zeleniny, který má správnou strukturu a optimální poměr živin. P
  • řipravíme si také vhodnou oporu, aby se nám vyšší rostliny (paprika, rajče) nepolámaly.
  • Umístění je vhodné na jižní stranu, kam svítí slunce.
  • K běžné péči patří samozřejmě pravidelná zálivka, neboť substrát v nádobách rychleji vysychá.
  • Po čase nezapomeneme na mírné přihnojování rostlin, protože živiny se z půdy vyplavují. Nesmíme to však s hnojivy přehnat, abychom později mohli bez obav plody své práce konzumovat.
  • Starosti nám mohou přidělat tak různé choroby a škůdci, kteří by mohli naši zeleninu zcela zničit, proto pečlivě hlídáme a ošetříme je hned při prvních náznacích napadení.

Prostornější balkon či terasa

Pokud máme větší prostor na terase, nabízejí se nám i větší možnosti pro pěstování různých druhů zeleniny. Úspěšně je můžeme zkombinovat s dalšími rostlinami v samostatných nádobách. Anebo je využijeme jako podsadbu. Například pod papriku či rajská jablíčka můžeme pro radost sobě a zkrášlení posezení na balkoně vysadit třeba mini růže, klasické muškáty, rozchodníky, vitálku a další.

Pěstovat můžeme salát, papriku, mangold, bylinky…

Na balkon si můžeme vysít například salát na řezání, který koření jen mělce, proto se mu bude dařit i v nádobách. A pro pestrost si zvolíme směs různých barev a chutí. Šťavnaté listy salátu můžeme sklízet již za několik týdnů. Výhodou je, že se dá pěstovat od jara až do podzimu.
V nádobě se daří i paprikám či rajčatům (zkusit můžeme tyčkové i keříčkové). Do závěsných nádob můžeme vysadit například zakrslou odrůdu rajčat „Micro Tom“, za dostatek slunce a vláhy se nám odmění bohatou nadílkou chutných plodů.
Mangold, který si postupně získává popularitu našich pěstitelů, může mít listy v nejrůznějších barvách (bílá, žlutá, červená) – jsou nejen dekorativní, ale i velmi chutné.
Na terasu či balkon se hodí hlavně koření, které uplatníme hned v sousední kuchyni. Nejčastěji pěstujeme pažitku a petrželku. Ale dobře se tu daří i oblíbené saturejce, bazalce, tymiánu…