zdroj Pixabay

POKOJOVÉ ROSTLINY SE LETNÍ NA BALKONĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Konečně přišly dlouho očekávané teplé květnové dny. Na zahrádce nevíme, kam dřív skočit, práce se zeleninou, s letničkami i trvalkami, trávník…. Ale nesmíme zapomenout ani na naše pokojové rostliny. I ty se jistě radují a těší se na každoroční dovolenou: „letnění“.

Pokojové květiny a zmrzlíci

Podle meteorologů se v druhé dekádě měsíce skutečně objeví chladnější a deštivé počasí, na horách prý můžeme dokonce očekávat i sněhové přeháňky. Takže zmrzlíci Pankrác, Servác a Bonifác letos snad opravdu přijdou na čas. Sotva skončí očekávané májové mrazíky, konečně začneme s letněním našich pokojových rostlin. Na balkóně, na terase lze skutečně letnit většinu pokojovek a některé dokonce můžeme dát i do zahrádky.

Proč letnění

Přestože nemusí být počasí jen příjemné a teploty mohou kolísat, „dovolená“ našim pokojovým rostlinám prospěje.
Poměr vzdušné vlhkosti a teploty vzduchu je pro ně ideální a nedá se srovnávat s žádným prostředím v jakémkoliv interiéru.
Příjemné jsou sluneční paprsky i jemné proudění vzduchu.
Pohyb vzduchu vadí například sviluškám, takže nám odpadne starost, že by nám květiny napadly.
A ještě jedna, a to nemalá přednost: náš balkon nebo terasa ožijí zelení i barvami a stane se z něj příjemné odpočinkové místo pro celou rodinu.

Na co nezapomenout

Květiny potřebují čas, aby si přivykly na změnu prostředí. Proto je nejdříve umístíme do stínu. Pro letněné rostliny vybíráme místo chráněné před větrem. Panují-li velká letní vedra, raději rostliny zastíníme. Zálivku pokojových rostlin na balkoně přizpůsobíme aktuální potřebě. A neměli bychom také zapomínat na pravidelné přihnojování.

Rostliny citlivé na chlad

Většinou se nejvíc obáváme nízkých teplot, ale ty hrozí spíš jen v horských oblastech. Sledujeme předpovědi počasí a v případě, že by přece jen hrozil větší chlad, přikryjeme pokojové rostliny netkanou textilií. Týká se to hlavně citlivějších rostlin, které pocházejí z tropů, např: ibišek, bugenvilea, mračňák. Otužilejší rostliny ze Středomoří (jako je třeba olivovník, oleandr, citroník nebo fíkovník) zvládnou i krátce trvající mráz až do mínus 5 °C.

A kdy je vrátíme zpátky

Ven dáváme rostliny v období od poloviny května až do začátku června – zpátky je přestěhujeme až koncem léta (během měsíce září).