zdroj Pixabay

ČERVNOVÉ DNY NA ZAHRÁDCE

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Červnem končí jaro a začíná léto. Během června už začínáme za naši práci během jarních měsíců sklízet první sladkou odměnu. Zahrádka je v plném květu, dozrávají první plody. Pro nás také přichází čas. kdy si můžeme všechnu tu krásu kolem sebe konečně vychutnat. Krásu, kterou nám nabízí příroda. A už si také chvilku odpočineme ať už na trávě, na terase či na balkoně. Co je třeba dělat během měsíce června?

Červen – ještě vysazujeme letničky

Tak třeba ze skleníku vyndáme předpěstované letničky a vysadíme je. Může to být neúnavně kvetoucí aksamitník, afrikán (Tagetes), zářivá gazánie (Gazania), půvabný laskavec (Amaranthus), jemný nestařec (Ageratum), pyšná rudbekie nebo také třapatka (Rudbeckia), nenáročná verbena či sporýš (Verbena)…

Nezapomeneme na popínavé rostliny

V červnu bychom neměli zapomenout na popínavky – vyvážeme je k připraveným oporám. Dáváme si při tom pozor na křehké stonky – opatrní budeme například u plaménku (Clematis). Některým z popínavek prospívá letní řez – děláme ho hned po odkvětu. Rostlinu seřízneme až do jedné třetiny. Týká se to například: rychle rostoucí akébie (Akebia), ovíjivé liány s názvem jesenec (Celastrus), opojně vonícího jasmínu dříve zvaný pustoryl (Jasminum) nebo třeba oblíbeného zimolezu (Lonicera) atd.

Máme spoustu práce v ovocné zahradě

  • V ovocné zahradě už si musíme dávat pozor na mlsné ptáky, aby za nás nesklidili úrodu. Překrýváme větve síťovinou, stavíme strašáky, vyvěšujeme plašiče.
  • Děláme probírky plodů, chráníme tak stromy před polámáním těžkých větví. Prohlížíme i spadlé plody, ty napadené sebereme, abychom zabránili dalšímu šíření.
  • Prosvětlujeme koruny drobného ovoce (angrešt).
  • Jahody odnožují a my můžeme (nejlépe první – nejsilnější výhonek) později využít na rozmnožování.
  • Při vyšší teplotě a suchu se nejvíce rozmnožují škůdci (nejčastěji mšice, molice) – nezapomeneme tedy na účinnou chemickou ochranu. Bohužel na plzáky a šneky nic moc nezabírá, je tedy lepší odstraňovat je ručně.

Aby byla zahrada stále svěží

Odstraňujeme odkvetlé části rostlin, zaléváme, odplevelujeme. A nezapomeneme se radovat – třeba z právě kvetoucího kosatce – rostliny měsíce června.
Rod Iris zahrnuje více než 200 druhů, které kvetou bohatými voňavými květy ve všech barevných odstínech, často jsou i vícebarevné. Nejznámější je zahradní kosatec, který se dělí do skupin podle výšky: vysoký, střední a nízký. Kosatce vyžadují teplé slunné stanoviště, půda by měla být propustná spíš suchá a bohatá na živiny. Nejlepší čas k jejich výsadbě je hned po odkvětu.