Okrasná rostlina, kterou pěstujeme na zahrádkách nejen pro její světle fialové (i když nevonící) květy, ale hlavně pro okrouhlé dekorativní plody. Nejčastěji ji najdeme na sutích a v roklích. Měsíčnice se svými průhlednými stříbřitými penízky je zajímavou ozdobou suchých květinových vazeb.
Okrasná evropská měsíčnice
Měsíčnice roční (Lunaria annua) patří k planě rostoucím brukvovitým rostlinám. Pochází z jižní a střední Evropy, odkud se rozšířila do Ameriky, Austrálie i na Nový Zéland. Nyní roste téměř na celém evropském kontinentu. Pěstuje se často v zahradách jako okrasná rostlina, která se sama rozšiřuje semeny do volné přírody.
Měsíčnice roste v České republice po celém území, je považována za ohrožený druh a byla zařazena do Černého a červeného seznamu rostlin. Je chráněná zákonem jak u nás tak i třeba v sousedním Německu.
Lidové názvy
Je to rostlina poměrně vysoká, její chlupaté lodyhy dosahují až 120 cm. Značně velké srdčité listy světlezelené barvy mají zubatý okraj. Kvete od května do července a její květy jsou světle fialové – nejzajímavější jsou však plody. Jsou to velmi ploché eliptické nebo protáhlé na konci zašpičatělé šešulky, které visí na delších stopkách. Černá semena jsou v šešulkách chráněna pod blanitou přepážkou, když dozrají, vypadávají, aby zajistila měsíčnici rozmnožování.
Stříbřitě průhledné pouzdro zůstává na měsíčnici po dlouhou dobu ozdobou – ta je hlavním důvodem, proč se tato okrasná rostlina pěstuje. Podle ní také dostala měsíčnice lidové názvy, říká se jí třeba „cigánčiny peníze“ nebo „Jidášovy penízky“, „lunárie“. Po usušení jsou velmi trvanlivé a stávají se vyhledávaným materiálem při tvorbě suchých květinových aranžmá.
Jak penízky pěstovat
Byliny tohoto rodu mohou růst jako jednoleté, dvouleté nebo i vytrvalé.
Protože se jedná o rostliny vlhkomilné, lépe se jim daří v chladnějších oblastech. Na teplejším jihu je najdeme spíše na zastíněných svazích hor. V zahradě jej pěstujeme spíše na plném slunci, dobře však roste i v polostínu. Má-li dostatek vláhy, vytvoří větší množství květů. Vyhovuje mu vlhčí propustná půda, která obsahuje dostatek humusu.
Měsíčnice v léčitelství
K léčebným účelům se užívá nejčastěji semeno, ale protože je to rostlina chráněná, nesmíme je v přírodě sbírat. Použít můžeme ta ze zahrádky.
Měsíčnice je silně močopudná. Užívá se také na zklidnění srdeční činnosti jako je bušení srdce, arytmie, nebo i při angíně pectoris. Plody působí také při bolestech hlavy psychického původu, na doléčení otřesu mozku, nebo při epilepsii. Z natě si můžeme připravit koupel končetin, která pomáhá při vysokém krevním tlaku, při křečových žilách apod.
- KVĚT MĚSÍČNICE
- MĚSÍČNICE
- JIDÁŠOVY PENÍZKY