zdroj Pixabay

MĚSÍČNICE SE STŘÍBRNÝMI ŠEŠULKAMI

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Okrasná rostlina, kterou pěstujeme na zahrádkách nejen pro její světle fialové (i když nevonící) květy, ale hlavně pro okrouhlé dekorativní plody. Nejčastěji ji najdeme na sutích a v roklích. Měsíčnice se svými průhlednými stříbřitými penízky je zajímavou ozdobou suchých květinových vazeb.

Okrasná evropská měsíčnice

Měsíčnice roční (Lunaria annua) patří k planě rostoucím brukvovitým rostlinám. Pochází z jižní a střední Evropy, odkud se rozšířila do Ameriky, Austrálie i na Nový Zéland. Nyní roste téměř na celém evropském kontinentu. Pěstuje se často v zahradách jako okrasná rostlina, která se sama rozšiřuje semeny do volné přírody.
Měsíčnice roste v České republice po celém území, je považována za ohrožený druh a byla zařazena do Černého a červeného seznamu rostlin. Je chráněná zákonem jak u nás tak i třeba v sousedním Německu.

Lidové názvy

Je to rostlina poměrně vysoká, její chlupaté lodyhy dosahují až 120 cm. Značně velké srdčité listy světlezelené barvy mají zubatý okraj. Kvete od května do července a její květy jsou světle fialové – nejzajímavější jsou však plody. Jsou to velmi ploché eliptické nebo protáhlé na konci zašpičatělé šešulky, které visí na delších stopkách. Černá semena jsou v šešulkách chráněna pod blanitou přepážkou, když dozrají, vypadávají, aby zajistila měsíčnici rozmnožování.

Stříbřitě průhledné pouzdro zůstává na měsíčnici po dlouhou dobu ozdobou – ta je hlavním důvodem, proč se tato okrasná rostlina pěstuje. Podle ní také dostala měsíčnice lidové názvy, říká se jí třeba „cigánčiny peníze“ nebo „Jidášovy penízky“, „lunárie“. Po usušení jsou velmi trvanlivé a stávají se vyhledávaným materiálem při tvorbě suchých květinových aranžmá.

Jak penízky pěstovat

Byliny tohoto rodu mohou růst jako jednoleté, dvouleté nebo i vytrvalé.
Protože se jedná o rostliny vlhkomilné, lépe se jim daří v chladnějších oblastech. Na teplejším jihu je najdeme spíše na zastíněných svazích hor. V zahradě jej pěstujeme spíše na plném slunci, dobře však roste i v polostínu. Má-li dostatek vláhy, vytvoří větší množství květů. Vyhovuje mu vlhčí propustná půda, která obsahuje dostatek humusu.

Měsíčnice v léčitelství

K léčebným účelům se užívá nejčastěji semeno, ale protože je to rostlina chráněná, nesmíme je v přírodě sbírat. Použít můžeme ta ze zahrádky.
Měsíčnice je silně močopudná. Užívá se také na zklidnění srdeční činnosti jako je bušení srdce, arytmie, nebo i při angíně pectoris. Plody působí také při bolestech hlavy psychického původu, na doléčení otřesu mozku, nebo při epilepsii. Z natě si můžeme připravit koupel končetin, která pomáhá při vysokém krevním tlaku, při křečových žilách apod.